30 grudnia 2020

KORONAWIRUS NA KUBIE

Na Kubie dzięki wysoce rozwiniętej służbie zdrowia poradzono sobie z koronawirusem. Jednym z leków, który Kuba stosuje w ramach leczenia Covid od początku wybuchu pandemii jest wytwarzany na wyspie interferon alfa 2b, o nazwie handlowej Heberon Alfa R, - lek przeciwwirusowy i stosowany w leczeniu nowotworów. Ministerstwo Zdrowia Publicznego Kuby zaleciło, aby go stosować w połączeniu z innymi lekami w konkretnych potwierdzonych przypadkach. Kolejnym lekiem w leczeniu jest Prewengho- VIR, to lek homeopatyczny stosowany u osób starszych. Od marca, czyli od początku trwania pandemii odnotowano tam ponad 11000 zakażeń, co nie jest dużą liczbą w porównaniu do sytuacji w innych państwach.

foto;Manuel Larranaga @neok_art

Rządowy dziennik Granma, wskazuje że tempo ozdrowień i skuteczność kubańskiego systemu opieki zdrowotnej jest ścisłe powiązanie z przemysłem biotechnologicznym i farmaceutycznym. Dzięki czemu produkowane na wyspie leki mogą od razu trafić do szpitali i to bezpłatnie. Taki proceder skraca czas dotarcia leków do pacjentów. Kuba posiada również wielu lekarzy oraz bardzo niski odsetek umieralności niemowląt. Kubańscy lekarze zapisali się w historii podczas walki z ebolą, ale nie tylko.

Kubański interferon był również stosowany w chińskim Wuhan. Spośród 2944 osób, które otrzymało lek, nie odnotowano żadnego przypadku rozwinięcia się choroby Covid-19.

Kuba jest jednym z największych producentów szczepionek na świecie, szczególnie przeciwko żółtaczce. Kubańscy naukowcy pracują również nad szczepionką na raka płuc, który z racji popularność cygar i nawyków tytoniowych Kubańczyków, jest częstym nowotworem diagnozowanym na wyspie. 

W ostatnim czasie sytuacja na Kubie uległa pogorszeniu. 23 grudnia odnotowano rekordową ilość zakażeń koronawirusem – aż 217 przypadków. Niepokojące jest to, że połowa zarażeń pochodzi zza granicy.

foto;Manuel Larranaga @neok_art

Jak mówią eksperci taka sytuacja wynika z tego, że kubański rząd może ingerować w społeczeństwo i szybko reagować wewnętrznie, jednak przypadki spoza kraju ciężej jest opanować. Dlatego Ministerstwo Turystki Kuby poinformowało o obowiązkowych testach dla przyjezdnych.

Każdy obywatel innego kraju musi przedstawić negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, który powinien zostać zrobiony maksymalnie 72 godziny przed przyjazdem na Kubę. Oprócz testu, należy mieć wykupione ubezpieczenie w przypadku zachowania na covid-19, jeśli nie zostało zakupione wcześniej należy kupić je na lotnisku.

foto;Manuel Larranaga @neok_art

Nowe przepisy wchodzą w życie 10 stycznia 2021 roku. Taka sytuacja może pogorszy kubańską gospodarkę.  Jak mówi Aleksandro Wil Minister Gospodarki na Kubie przez koronawirusa PKB zmniejszy się o 11%, a kolejne ograniczenia będą tylko pogłębiały kryzys. Jednak warto wspomnieć, że przyjęte na Kubie rozwiązania pomogły w walce z koronawirusem do takiego stopnia, że jest to kraj z odsetkiem umieralności wynoszącym 1,2 w porównaniu do świata 2,3.

foto;Manuel Larranaga @neok_art
foto;Manuel Larranaga @neok_art
foto;Manuel Larranaga @neok_art
foto;Manuel Larranaga @neok_art
foto;Manuel Larranaga @neok_art

Autor; Ola Grzebińska

_____________________________