5 stycznia 2021

Gnijemy w domach jak warzywa - mówi jedna z kobiet oblanych kwasem

Większość kobiet oblanych żrącą substancją żyje w ukryciu. – Gnijemy w domach, jak warzywa – mówi jedna z kobiet. Twarze kobiet po tym barbarzyńskim ataku nie tylko są poparzone. Występują również głębokie deformacje twarzy dogłębnie niszczące skórę, tkankę mięśniową, a nawet kości, efektem czego jest brak nosa, ust, głębokie blizny czy brak wzroku. Kwas to powszechny środek stosowany do wymierzania -sprawiedliwości- na własną rękę przede wszystkim w Pakistanie, Bangladeszu i Afganistanie. Podobne ataki zdarzają się również m.in. w Indiach, Kambodży, Malezji czy Ugandzie. Rocznie dochodzi do tysięcy takich ataków.

zdj.Rahul Saharan / Facebook

Dlaczego kwas? Dlatego że jest łatwo dostępny i tani. Dzięki temu kobiety są skutecznie zastraszane, terroryzowane i karane. Sprawcy w większości przypadków czują się zupełnie bezkarni. Na 10 000 ataków, schwytanych i ukaranych zostaje zaledwie 2% sprawców.

Powszechnym motywem sprawców do dokonania tej zbrodni jest sprzeciwienie się ich woli, odbierane jako zamach na ich dumę. Poparzone twarze kobiet to kara za ich odmowę przyjęcia oświadczyn, może to być również rodzinna zemsta, podejrzenie zdrady, zazdrość, bądź odmowa uprawiania sexu.

Ból w wyniku ran spowodowanych kwasem jest długotrwały i wymaga leczenia, często również niezbędna jest rehabilitacja i pielęgnacja poparzonej skóry.

Efektem oblania twarzy kwasem jest nie tylko oszpecona i zdeformowana skóra oraz sama estetyka wyglądu kobiety. To również głębokie rany psychiczne, upokorzenie, wstyd, życie w ukryciu i często osamotnienie które towarzyszy kobietom cały czas.

Na pomoc w tym trudnym czasie dla okaleczonych kobiet przyszła Mussarat Misbah z pakistańskiego miasta Lahore która jest fundatorką i założycielką Fundacji Depilex Smile Again Foundation. Fundacja ta pomaga wrócić do normalnego życia kobietom które zostały oblane kwasem. Organizacja oferuje kobietom opiekę medyczną i pomoc psychologa. 

„Średnio muszą przejść 25 operacji, żeby wyglądać lepiej. Jednak zdałam sobie sprawę, że sama operacja nie pomoże im wyjść z nędzy. Ponieważ nadal siedzą w domu.” – mówi Misbah założycielka fundacji. Aby pomóc im wyjść z domu zaczęła organizować kursy kosmetyczne oraz uczyć je sztuki wizażu. Dzięki tym kursom mają szansę zacząć nowe życie. –„ Kiedy zostałam oparzona, miałam wrażenie, że nie jestem już tą samą osobą. Przestałam wychodzić z domu i spotykać się z ludźmi. Mussarat Misbah bardzo mi pomogła. Wysłała mnie na operację, a później kurs kosmetyczny”. – mówi Aneesha Zoja, jedna z podopiecznych fundacji.

Niestety odbiór społeczny pokrzywdzonych kobiet jest bardzo negatywny. Są wyrzucane z domów, żyją w nędzy a ich rodzina uważa że przynoszą im hańbę. Żeby przeżyć – żebrzą i prostytuują się. Mussarat przynosi im nadzieje na lepsze jutro i uświadamia że mają prawo być szczęśliwe niezależnie od tego jak obecnie wyglądają.

Autor; Anna P.

________________________