6 stycznia 2021

W ISLANDII nie żyją trzy osoby po przyjęciu szczepionki na Covid

Informacje o zgonach potwierdziła w audycji radiowej Bylgjan Rúna Hauksdóttir - dyrektor Islandzkiej Agencji Leków. Runa oceniła że nie ma dowodów na to iż zgony wywołały szczepienia i nie widzi związku przyczynowo - skutkowego między zgonami a szczepieniem.

W Islandii szczepionkę przyjęło już 5000 osób. Pierwsze szczepienia zaczęły się 29.12.2020 roku.

Jak podaje icelandnews.ie Islandzka Agencja Leków otrzymała szesnaście zgłoszeń o skutkach ubocznych spowodowanych szczepieniem przeciwko koronawirusowi. Cztery z nich są poważne, trzy to przypadki śmiertelne. Wszystkie dotyczyły osób starszych, cierpiących na choroby towarzyszące.

Jednym z nich był mężczyzna w wieku dziewięćdziesięciu lat, który został zaszczepiony w domu opieki Mörk. Tamtejsza lekarz naczelna potwierdziła, że zgon został zgłoszony do Islandzkiej Agencji Leków, która zajmuje się skutkami ubocznymi wszelkich środków medycznych. – podaje icelandnews.ie

„Ale to nie oznacza, iż uważamy, że istnieje bezpośredni związek przyczynowy między szczepieniem a zgonem. Mamy tu bardzo wrażliwą grupę ludzi, bez względu na to, czy chodzi o Covid-19 czy inne choroby” – powiedziała Helga Hansdóttir, naczelny lekarz ośrodka.

„W niektórych przypadkach może wystąpić odczyn poszczepienny w postaci zaczerwienienia w miejscu wstrzyknięcia, a także ból mięśni, katar i inne podobne objawy”.

„Nie mam wątpliwości, że szczepionka jest dobrym wyjściem. To był bardzo trudny rok w domach opieki. Czterdzieści procent osób, które zmarły z powodu Covid-19, to właśnie pensjonariusze domów opieki. Towarzyszyła temu izolacja społeczna, ponieważ musieliśmy ograniczyć wizyty, a nawet ich zakazać. Wszystko to miało znaczny wpływ na jakość życia ludzi” – powiedziała Helga.

Szczepionka w Islandii została warunkowo dopuszczona do obrotu bez przejścia wszystkich wymaganych testów klinicznych w specjalnym trybie na podstawie przepisów epidemiologicznych które weszły w życie w minionym roku.

Rząd Islandii tak samo jak Polska zakupił szczepionki firmy Pfizer.

Autor; K.M.

Źródło; icelandnews.ie

_________________________________