24 stycznia 2021

Szczyt K2 zdobyty zimą!

16 stycznia 2021 roku miało miejsce historyczne wydarzenie – niezdobyty dotąd zimą szczyt K2 mierzący 8 611 m n.p.m. został zdobyty przez 10 himalaistów z Nepalu. Szerpowie piszą historię na naszych oczach!

Wielu próbowało jednak jeszcze nikt nie mógł świętować takiego sukcesu. K2 to jedyny ośmiotysięcznik na świecie, który jak dotąd nie został zdobyty zimą. Jednak w sobotę 16 stycznia wszystko się zmieniło. Kilka minut po 9.00 rano, jeden z uczestników wyprawy na swoim profilu w mediach społecznościowych zakomunikował, że zostało im jedynie 200 metrów do szczytu. W wyprawie brali udział: Nirmal Purja, Gelje Sherpa, Mingma David Sherpa, Mingma G, Sona Sherpa, Mingma Tenzi Sherpa, Pem Chhiri Sherpa, Dawa Temba Sherpa, Kili Pemba Sherpa i Dawa Tenjing Sherpa.

Blisko sukcesu

Choć rano Szerpowie byli jedynie 200 metrów od upragnionego celu, mieli przed sobą jeszcze długą drogę. Każdy czekał z niecierpliwością na ten moment. Oczy całego świata zwrócone były na nich, a media cierpliwie obserwowały całą sytuację. Pakistan Tourism na swoim profilu na Twitterze napisał: “Jak wynika z najnowszego raportu, wyprawa z Nepalu ma dziś zdobyć szczyt. W tej chwili przekraczają Szyjkę Butelki – lodospad, który jest również ostatnią z największych przeszkód. Dzisiaj tworzy się historia.”

Po kilku godzinach pojawiła się kolejna informacja na profilu Discover Pakistan: “To jest kwestia kilku minut!  Nepalska ekipa planowała zatrzymać się 10 m poniżej szczytu, poczekać na resztę grupę (wszystkich 10 wspinaczy) i zdobyć wierzchołek razem.”

Historyczny moment

Wspinacze planowali zdobyć szczyt o godzinie 13.00 czasu lokalnego, jednak, jak poinformowało Alpine Adventures, o 16.00 wciąż brakowało im 11 metrów. Opóźnienie wynikało z tego, że przynajmniej 8 uczestników wyprawy postanowiło poczekać na 2 pozostałych. W tamtym momencie pozostała im jedynie godzina światła słonecznego.

Historyczny moment nastąpił o godzinie 17.00. Chang Dawa Sherpa na swoim Twitterze napisał: “Zrobiliśmy to, 16 stycznia 2021 roku! Uwierzcie mi, że to zrobiliśmy. Podróż na szczyt nigdy wcześniej się nie dokonała. „Dzika góra” Karakorum zdobyta w najbardziej niebezpiecznym sezonie – zimowym. Nepalscy wspinacze w końcu dotarli na szczyt K2 (Chhogori 8611m), dziś po południu o 17:00 czasu lokalnego.”

Poznajmy Szerpów

Wspinaczka górska jest częścią kultury Szerpów. Zamieszkująca Tybet ludność rozpoczęła swoją przygodę z himalaizmem w latach 20-tych XX w., kiedy to zaczęli być zatrudniani jako tragarze przez Brytyjczyków. To właśnie do Szerpów bili rekordy wejścia na Mount Everest. Swoje sukcesy zawdzięczają zmianom biochemicznym spowodowanym życiem na wysokości od 3 do 6 tys. m n.p.m.

W wyprawie brali udział: Nirmal Purja, Gelje Sherpa, Mingma David Sherpa, Mingma G, Sona Sherpa, Mingma Tenzi Sherpa,
Pem Chhiri Sherpa, Dawa Temba Sherpa, Kili Pemba Sherpa i Dawa Tenjing Sherpa. /fot.Nirmal Purja -fb/

Polacy na K2

Ponad 30 lat temu, to właśnie Polacy zapoczątkowali zimowe wyprawy na ośmiotysięcznik. Jednak żadna z nich nie zakończyła się zdobyciem szczytu. Ostatnia wyprawa miała miejsce w sezonie zimowym 2017/18. Wtedy to Adam Bielecki i Denis Urubko zdołali dotrzeć na wysokości 7200 m n.p.m., a w samotnej wspinaczce Urubko dotarł na wysokość 7600 m n.p.m.

źródła wypowiedzi: sport.pl

video; Nirmal Purja/fb

Autor; Ada Stachowicz

______________________________________