25 stycznia 2021

13 Izraelczyków z paraliżem twarzy po przyjęciu preparatu Pfizer

Coraz więcej osób zgłasza skutki uboczne, które występują po zaszczepieniu preparatem firmy Pfizer. Wśród nich znalazła się grupa 13 Izraelczyków, u których wystąpił paraliż twarzy po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki na koronawirusa SARS-CoV-2.

fot/unsplash

W grudniu ubiegłego roku do użytku została dopuszczona szczepionka firmy Pfizer powstała we współpracy z BioNTech. Jeszcze na etapie badań ochotnicy jako skutki uboczne po przyjęciu pierwszej dawki zgłaszali głównie: ból w miejscu ukłucia, zmęczenie, ból głowy, ból mięśni oraz dreszcze. Natomiast po przyjęciu drugiej dawki były to, podobnie, jak po pierwszej dawce: zmęczenie, ból głowy i ból mięśni.

Nowe skutki uboczne

Kilka dni temu media obiegła informacja o kolejnych skutkach ubocznych nowopowstałej szczepionki. W Izraelu szczepienia ludności rozpoczęto 20 grudnia, a od 10 stycznia zaszczepione osoby otrzymują drugą dawkę.

Ministerstwo Zdrowia uważa, że co najmniej 13 Izraelczyków po otrzymaniu pierwszej dawki doznało porażenia nerwu twarzowego. Według informacji podanych przez gazetę „Jedi’ot Acharonot”, pracownicy służby zdrowia uważają, że takich przypadków jest znacznie więcej. Stanowisko zajął jeden z poszkodowanych:

“Przechodziłem z tym co najmniej 28 godzin. Nie mogę powiedzieć, że to całkowicie zniknęło, ale poza tym nie odczuwam bólu.”

Mężczyzna dodał, że pierwsze symptomy – dziwne uczucie w obrębie ust i brody – wystąpiły już kilka minut po podaniu szczepionki.

Ministerstwo ratuje twarz

Po upublicznieniu całej sytuacji, jedynym z pierwszych pytań, które się pojawiły było – czy osoby, u których wystąpił paraliż twarzy, będą mogły przyjąć drugą dawkę? Oczywiście tutaj również politycy i służba zdrowia mają odmienne zdania. Według Ministerstwa Zdrowia, takie powikłanie nie jest przeciwwskazaniem do przyjęcia kolejnej, drugiej i ostatniej, dawki szczepionki.

Gazeta „Jedi’ot Acharonot” opublikowała stanowisko Ministerstwa Zdrowia: „osoba, u której po pierwszej dawce wystąpiły objawy niedowładu, może otrzymać drugą dawkę.”

Natomiast lekarze jednogłośnie kwestionują takie działania. Według nich powtórne szczepienie osób, u których wystąpił paraliż twarzy powinno być wstrzymane.

Coraz więcej skutków ubocznych

Mimo, że otrzymaliśmy informacje o skutkach ubocznych, zanim szczepionka została dopuszczona do obiegu, to z czasem na światło dzienne wychodzą nowe przypadłości, o których nie było wcześniej mowy.

O tym, że alergicy nie powinni się szczepić, dowiedzieliśmy się dopiero, kiedy preparat został użyty poza grupą badawczą. Wiele też słyszymy o tym, że zgony, które nastąpiły u zaszczepionych to “zbieg okoliczności”. Chociażby w samej Norwegii zmarło 23 seniorów, którzy przyjęli preparat Pfizer/BioNTech.

Zapewniano nas, że szczepionka jest bezpieczna. Jednak jak się okazuje, niektóre skutki wychodzą dopiero po rozpoczęciu masowych szczepień poza grupami badawczymi i są nazywane “zbiegami okoliczności”.

Autor; Ada Stachowicz

_____________________________