28 stycznia 2021

„Made In Bangladesh” - kobiecy kołchoz

Ludowa Republika Bangladeszu leży w sąsiedztwie Indii nad Zatoką Bengalską. Na jej terytorium, które jest dwa razy mniejsze od Polski, żyje prawie 161mln ludzi. Jest to najbardziej przeludnione, najbiedniejsze i najmniej rozwinięte państwo świata.

Dzisiejszy Bangladesz jest skrajnie biedny. Dzieci są wykorzystywane do ciężkich prac, np.do wyrobu cegieł, żebrania i prostytucji. Aktualna sytuacja w Bangladeszu jest tragiczna. Rosną patologiczne zachowania spowodowane koronawirusem. Warunki życiowe kobiet są dramatyczne: zarabiają średnio 95 dolarów miesięcznie, pracując po 12 godzin przez siedem dni w tygodniu.

Szeroko rozwinięty przemysł tekstylny plasuje Bangladesz na trzecim miejscu pod względem eksportu ubrań, oraz jest jego pierwszym produktem eksportowym. 90% osób zatrudnionych w tym przemyśle to kobiety. Niestety, pomimo tak dochodowego interesu którego coroczna wartość tekstyliów jest szacowana na około $16 bln! Bangladesz płaci najmniejsze wynagrodzenie na świecie.

W 2006 roku średnia pensja miesięczna to tylko $24, lecz po jednym z wielu strajków podwyższono pensje do ok $90 miesięcznie. To ekstremalny wyzysk i współczesne niewolnictwo. W fabrykach kobiety oprócz głodowej pensji często są molestowane seksualnie, nie mają dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej i podstawowych praw, pracują jak niewolnice pozbawione wsparcia państwa które zdaje się być głuche na ich krzyk rozpaczy.

Warto o tym pamiętać, gdy kupimy ubranie z sieciówki z metką z napisem „Made In Bangladesh”. Najpopularniejsze marki i sprzedawcy odzieży zaopatrują się właśnie w Bangladeszu ze względu na tanią siłę roboczą są to min.; C&A, Target, GAP, Wallmart.

Bangladesz cierpi również głód a przede wszystkim występuje ogromne niedożywienie dzieci – aż 46% dzieci ma za niską masę ciała. Ponad 25% społeczeństwa jest niedożywiona, a niedożywione matki rodzą niedożywione dzieci. Przekłada się to na problemy zdrowotne i występujące choroby z powodu braku witamin (anemia, ślepota, problemy psychofizyczne). Bangladesz również odnotowuje największą umieralność na świecie noworodków i dzieci do lat 5.

W Bangladeszu czarę goryczy przelało wydarzenie z 2020 roku. Był to nagrany film który został opublikowany na Facebooku 2 września – przedstawiający brutalną napaść na tle seksualnym. Na filmie widać nagą kobietę maltretowaną przez dziewięciu mężczyzn. Film został udostępniony setki tysięcy razy. Bardzo szybko po publikacji wybuchły protesty przeciwko przemocy seksualnej. Protestujący domagali się większej ochrony ofiar napaści na tle seksualnym oraz ścigania i karania gwałcicieli. 

W odpowiedzi na protesty rząd Bangladeszu zatwierdził poprawkę zmieniającą maksymalny wymiar kary dla skazanych za gwałt z dożywotniego więzienia na karę śmierci – poinformowała państwowa agencja informacyjna Bangladesz Sangbad Sangstha (BSS).

One Stop Crisis Center podało, że od stycznia 2001 do lipca 2020 zaledwie 3,56 procent spraw pokrzywdzonych kobiet i dzieci zakończyło się wyrokiem sądu, a tylko 0,37 procent spraw zakończyło się wyrokiem skazującym.

Tylko w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2020 roku w Bangladeszu zgwałconych zostało co najmniej 975 kobiet i dziewcząt, a 41 kobiet zmarło w wyniku napaści – podaje Ain o Salish Kendra, bangladeska organizacja zajmująca się prawami człowieka i pomocą prawną.

Autor; POKOLENIEX

Zdjęcia; Mou Aysha

_____________________________