18 lutego 2021

Badania Uniwersytetu Witten dotyczące skutków noszenia masek u dzieci

Badania przeprowadzał niemiecki Uniwersytet Witten/Herdecke. Za pośrednictwem ich strony internetowej, zarówno rodzice jak i lekarze, pedagodzy i inne osoby mogli zgłaszać swoje spostrzeżenia. 363 lekarzy zostało poproszonych o dokonanie wpisów mających na celu poinformowanie zarówno kolegów z branży jak i rodziców, nauczycieli i innych o istnieniu rejestru. Namawiali oni do ewentualnego wprowadzania tam swoich zastrzeżeń.

Mimo, że był to pierwszy taki rejestr na świecie, tylko w pierwszym miesiącu funkcjonowania strony skorzystało z niej ponad 20 tysięcy osób.

Raport donosi, że dzieci noszą maski przez około 270 minut dziennie, czyli aż 3,5 godziny. Niedogodności związane z noszeniem maski zgłosiło aż 68% rodziców.

Najczęstszymi skutkami zasłaniania ust i nosa były m.in. drażliwość (60%), ból głowy (53%), trudności z koncentracją (50%), mniej radości z życia (49%), niechęć z uczęszczania na zajęcia w szkole/przedszkolu (44%), złe samopoczucie (42%), zaburzenia w nauce (38%) oraz zmęczenie (37%). Rodzice zgłaszali również, że obowiązek noszenia maseczki wzbudza w dzieciach panikę.

Nie rozumieją oni bowiem, dlaczego musimy je nosić. Ilość zgłaszanych skutków uświadomiła nam , że nie można lekceważyć nawet najmniejszych objawów wskazujących na potencjalną chorobę. Nawet najmniejszy objaw taki jak np. ból głowy może być początkiem poważnej choroby.

Wyniki mrożą krew w żyłach! Żaden z wymienionych wyżej objawów nie powinien być zauważany u najmłodszych. Dzieci powinny beztrosko cieszyć się z życia i korzystać z tego, co daje im świat. Trwająca od roku pandemia wirusa COVID-19 nie pozwala im jednak na normalne funkcjonowanie i korzystanie z życia tak, jak powinni.

Przeprowadzone przez Uniwersytet Witten/Herdecke badania dotyczą skutków noszenia masek u dzieci, jednakże należy wspomnieć o tym, że problem dotyczy również osób dorosłych.

Wielu z nas zauważa u siebie podobne objawy jak te, które są widoczne u dzieci. Nie do końca mamy jednak możliwość pełnego reagowania na zauważone objawy ze względu na sytuację panującą w szpitalach.

Co musi się wydarzyć, aby obowiązek zakrywania ust i nosa został w końcu zniesiony?


Autor; Natalia Malessa

Photo by Atoms on Unsplash

Photo by Atoms on Unsplash

_____________________________________