18 lutego 2021

Kontrowersyjne obrazy Cy Twombly

Cy Twombly, właściwie Edwin Parker urodził się 25 kwietnia 1928 roku w Lexington zmarł 5 lipca 2011 roku w Rzymie.. Przydomek Cy (cyklon) pożyczył od swojego ojca który służył mu jako pseudonim. Cy był z zamiłowania malarzem abstrakcjonistą. Studiował sztukę w Bostonie i Nowym Jorku, a następnie we wczesnych latach pięćdziesiątych w Black Mountain College w Północnej Karolinie.

Obrazy Cy budzą zainteresowanie, podziw i niedowierzanie ….. Artysta jest ceniony w kręgu ekspertów sztuki natomiast zwykli ludzie często są zszokowani i oburzeni faktem iż takie „bazgroły” są tyle warte. Obecnie jego obrazy są jednymi z najdroższych prac abstrakcjonizmu współczesnego. Koszt jego prac waha się od 2 do 75 milionów dolarów.

Pod koniec lat pięćdziesiątych przeniósł się do Włoch, gdzie tworzył kolorowe, schematyczne prace, m.in.Odę do psyche(1960), w których występują aluzje erotyczne i przebiegłe żarty, zachowując jednocześnie abstrakcyjny ładunek. 

Jego twórczość szybko odeszła od standardów amerykańskiej powojennej abstrakcji. Podczas gdy popularne tendencje tego okresu, takie jak pop art, ​​całkowicie porzuciły narracje historyczne Twombly skupił się na starożytnych, klasycznych i współczesnych tradycjach poetyckich. 

Cechą artysty jest wykorzystanie liter w swojej twórczości. Uważa się, że to on nadał impet wyglądowi graffiti, pokazując, że napisy można umiejętnie łączyć z obrazami. W jego obrazach słowa są starannie wtopione w tło, dodając dziełu specyficznego przekazu.

Sai Twombly otrzymał wiele nagród w swoim życiu. W 2001 roku na Biennale Sztuki w Wenecji został nagrodzony Złotym Lwem za całokształt twórczości, otrzymał również japońską nagrodę cesarską, analog Nobla w świecie sztuk pięknych.

W 2010 roku poproszono go o ozdobienie jednego ze sklepień Luwru. Jego prace znajdują się w kolekcjach m.in. Tate Modern w Londynie i Museum of Modern Art w Nowym Jorku.

W 1959 roku malarz ożenił się z arystokratką Tatianą Franchetti i zamieszkał we Włoszech. Wielki artysta zmarł w 2011 roku na raka.

Autor; POKOLENIEX

źródło; wikipedia

______________________________