19 lutego 2021

Plastique Fantastique - spotkanie z kosmitą 2021

Berlińska firma Plastique Fantastique znana z tworzenia pneumatycznych instalacji site specific stworzyła nowy projekt open source iSphere. Źródłem pomysłu są komiksy science fiction z lat 50. iSphere to instalacja artystyczna w formie kuli umieszczonej na głowie która tworzy nową komiksową rzeczywistość i kreuje kosmiczną perspektywę świata po 2020.

Koronawirus zmienia nasze relacje ze sobą i wpływa na nasze postrzeganie rzeczywistości. Ten wirus jest bardzo demokratyczny; rozprzestrzenia się po granicach, nie ma preferencji dla płci, społecznej, kulturowej czy ekonomicznej. W tym czasie zamknięcia zastanawiamy się nad mutacją naszego życia społecznego i skutkami pozbawinia fizycznego dotyku. – tak firma opisuje w swoim poście na instagramie swój projekt ISphere.

ISphere to zabawny przedmiot, który wymaga dużo dystansu w jaki sposób podejść do tej wyjątkowej sytuacji w której znalazł się świat po 2020 roku.

ISpere składa się z 2 przezroczystych pustych półkul skręconych razem, z otworem, który pasuje do naszej głowy. Cała procedura zajmuje około 30 minut i kosztuje około 24, – €.

Firma proponuje dodatkowe gadżety które mogą nadać wyjątkowy charakter każdemu iSphere: może mieć osłonę przeciwsłoneczną, lustrzaną warstwę, zintegrowany mikrofon, głośnik, wentylator lub fajkę.

Czy nasze postrzeganie rzeczywistości zmieni się diametralnie i nieodwracalnie?

Nowe trendy zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa iście kosmiczne i irracjonalne jeszcze rok temu dziś stają się rzeczywistością. Nowy „wspaniały” świat kreowany jest na naszych oczach. To świat dystansu społecznego, odosobnienia, postrzegania drugiej osoby jako potencjalne zagrożenie – dziś już pomału staje się normą. Może śmieszyć, dziwić, można z tego drwić ale nie zmienia to faktu że przyszło nam żyć w czasach transformacji obyczajowej, kulturalnej, społecznej i politycznej. Co będzie dalej…?


Zdjęcia; instagram.com/@plastique.fantastique