23 lutego 2021

Kwadratowe arbuzy - dobra luksusowe Japonii

Uprawę niezwykłych owoców zapoczątkował 30 lat temu pewien rolnik z Zentsuji w prefekturze Kagawa. Pomysł na pozór szalony i niedorzeczny stał się hitem. Obecnie kwadratowe arbuzy są uznawane jako towar luksusowy za który słono trzeba zapłacić.

Sposób powstania owoców nie jest skomplikowany. Arbuz który jest w fazie dojrzewania umieszczony zostaje w plastikowym pojemniku w kształcie kwadratu. Zdaniem hodowców około 80% całej uprawy stanowi ten właściwy doskonały kształt który może być później sprzedany.

Kiedy urosną do odpowiedniego rozmiaru wyjmuje się je z pojemników i pakuje w drewniane skrzynki. Cały proces odbywa się ręcznie następnie zostają wysyłane do wybranych i ekskluzywnych domów handlowych ze względu na ich wysoką cenę.

Cena arbuza w Tokio dochodzi nawet do 150 dolarów za sztukę i popyt ciągle rośnie. Japończycy nie tylko chętnie je spożywają ale również co może wzbudzać zdziwienie – dekorują nimi swoje mieszkania. Arbuz w temperaturze pokojowej może ozdobić mieszkanie nawet do miesiąca. Później gdy się zepsuje kupuje się nowy. W ostatnim czasie można nawet nabyć arbuza w kształcie serca.

Rzadkie i drogie owoce są chętnie kupowane na prezenty nie tylko swoim bliskim ale również jako podarunek dla partnerów biznesowych w celu okazania swojego szacunku.

Arbuzy w kształcie kostki sprzedaje się również w Kanadzie oraz Rosji. Popularność tych owoców jest tam tak duża, że cena dochodzi nawet do 860 dolarów!

Autor; POKOLENIEX

zdjęcie; flickr/galatea00

_________________________