3 marca 2021

49-letnia mieszkanka Tajlandii znalazła na plaży w pobliżu swojego domu niepozorną bryłę...

Z ciekawości zabrała ją do domu. Jak się okazało miała wielkie szczęście - była to ambra, czyli wymiociny wieloryba, które wykorzystywane są do produkcji perfum. Znalezisko może być warte nawet ponad 185 tys. funtów, czyli blisko milion złotych.

Znalezisko zostało podgrzane, aby sprawdzić autentyczność. Ambra pod wpływem ciepła zmienia bowiem stan skupienia na ciekły, a podpalona płonie, przypominając wosk.

Tak właśnie stało się w tym przypadku.Chociaż bryła znaleziona przez 49-latkę musi zostać jeszcze zbadana przez ekspertów, może być warta fortunę. W oparciu o poprzednie ceny sprzedaży i jej wagę, znaleziona przez kobietę ambra może osiągnąć wartość nawet 186 500 funtów.

Ambra jest wydzieliną przewodu pokarmowego kaszalotów. Nie wiadomo dokładnie, jaka jest przyczyna wytwarzania przypominającej wosk substancji. Przypuszcza się, że może być skutkiem niestrawności tych zwierząt. Ambra najczęściej unosi się na powierzchni wody w pobliżu żerowisk kaszalotów.

Bywa także znajdowana na brzegu. Przypomnijmy, że w grudniu 2020 roku 60-letni Naris Suwannasang znalazł na plaży w Nakhon Si Thammarat w południowej Tajlandii bryłę ambry, która została wyceniona na ponad 12 milionów złotych.

Autor; Dominik Serwacki

źródło: Daily Mail / TNA / Thai Rath

Zdjęcie: Todd Cravens na Unsplash

___________________________________________