17 marca 2021

Pierwszy na świecie wyrok sądu wobec Świadków Jehowy, za podżeganie do nienawiści wobec byłych członków

Bezprecedensowy wyrok w Belgii. Świadkowie Jehowy muszą zapłacić grzywnę w wysokości 12 000 euro za systematyczne i „niepokojące” wykluczanie byłych członków opuszczających ich organizację - orzekł sąd w Gandawie.

Przerażający obraz organizacji

„Sposób, w jaki rodziny były rozdzielane, a dzieci odrzucane, jest szokujący” – Sędzia nie stronił od wielkich słów ogłaszając pierwszy na świecie taki wyrok wobec organizacji Świadków Jehowy.

Sąd uznał, że organizacja Świadków Jehowy jest winna podżegania do dyskryminacji, nienawiści i przemocy wobec byłych członków.

„Polityka unikania przez Świadków Jehowy dotyka samego rdzenia relacji, a ofiary ponoszą konsekwencje zarówno fizyczne, jak i psychiczne” – powiedział jeden z prawników stron cywilnych podczas procesu w zeszłym miesiącu.

W 2015 roku były członek organizacji wniósł zawiadomienie do prokuratury w Gandawie oskarżając organizacje o zniesławienie, zniewagę oraz dyskryminację narzuconą przez organizację.

Twierdził, że gdy opuścił organizacje został według rozkazów tejże grupy skazany na ostracyzm społeczny.

Prokuratura w Gandawie postawiła organizacji zarzuty podżegania do dyskryminacji ze względu na przekonania religijne oraz nawoływanie do nienawiści lub przemocy.

„Świadkowie Jehowy twierdzą, że byłych członków należy unikać jak zarazy” – powiedział prawnik Pieter-Bram Lagae, który prowadzi sprawę byłego członka organizacji. „Pomagamy również mężczyźnie, którego żona jest nadal członkiem, a on jest ignorowany we własnym domu, oraz kobiecie która nie widziała własnego ojca od czasów wykluczenia”. – powiedział.

„To dopiero początek” – powiedział były członek organizacji . „Idziemy do Europejskiego Trybunału. To musi się skończyć wszędzie ”.„Ludzie na całym świecie są gotowi do wniesienia pozwu”.

Byli wyznawcy coraz częściej przerywają zmowę milczenia i mówią wprost o ostracyzmie, przemocy, wykluczeniu, nienawiści z jaką muszą żyć po wystąpieniu z organizacji. Świadectwa byłych Świadków Jehowy, którzy zaczęli mówić są szokujące. Możliwe że pierwszy taki wyrok na świecie będzie początkiem wielkich zmian i da zielone światło do poszanowania byłych członków organizacji.

źródło; The Brussels Times/Photo by Jack Sharp on Unsplash