29 marca 2021

Słonie afrykańskie są obecnie bardziej zagrożone wyginięciem niż kiedykolwiek

Rosnące zagrożenie kłusownictwem i utratą siedlisk na Czarnym Lądzie sprawiło, że populacja tych ssaków drastycznie spada, według raportu opublikowanego w czwartek przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody. Liczba afrykańskich słoni leśnych zmalała o ponad 86% w ciągu 31 lat, podczas gdy populacja słoni sawannowych spadła o ponad 60% w okresie 50 lat - według IUCN, oceniające globalne ryzyko wymarcia dla zwierząt na świecie.

W 1979 roku żyło jeszcze 1,3 mln słoni, lecz obecnie w Afryce występuje 415 000, licząc razem słonie leśne i sawannowe. Te pierwsze są mniejsze pod względem wielkości – zamieszkują przede wszystkim lasy tropikalne Afryki Zachodniej i Środkowej. Natomiast te drugie preferują bardziej otwarte równiny i występują w różnych siedliskach w całej Afryce Subsaharyjskiej, najwięcej jest ich w Botswanie, RPA i Zimbabwe. Populacja tych ogromnych ssaków została zdziesiątkowana przez gwałtowany wzrost kłustownictwa w latach 2008–2012.

W samym północnym Mozambiku i południowej Tanzanii zabito w tym okresie ok. 100 000 słoni sawannowych. Kłusownictwo jest siecią powiązań wpływowych grup przestępczych ze skorumpowanymi urzędnikami oraz azjatyckimi konsumentami, głównie z Chin.

Według wielu ekspertów dochody ze sprzedaży zębiny słoni finansują organizacje terrorystyczne jak Boko Haram / ISIS. Kości słoniowe trafiające do Azji są używane do wytwarzania ozdób i drobnych przedmiotów użytkowych np. pałeczki do jedzenia, które osiągają horrendalne ceny.

Kość słoniowa, niezależnie od gatunku zwierzęcia, z którego pochodzi, składa się w około 2/3 z fosforanu wapnia i w 1/3 z białek: kolagenu i/lub elastyny. Innym poważnym zagrożeniem dla słoni jest utrata siedlisk, ponieważ tereny w całej Afryce są coraz częściej wykorzystywane w rolnictwie oraz do innych celów.

Autor; Dominik Serwacki

zdjęcia; Paweł Świątkiewicz

źródło: IUCN / voanews.com / ABC News