31 marca 2021

Tanzania: 45 osób zginęło podczas publicznego oglądania zwłok prezydenta Johna Magufuli

Do tragedii doszło podczas publicznego wystawienia ciała prezydenta. Ściana na której zgromadzili się ludzie aby zobaczyć ciało zawaliła się. W tłumie zgromadzonych osób wybuchła panika, wszystko działo się na stadionie Uhuru niedaleko Dar es Salaam.

We wtorek miejscowa policja poinformowała, że efektem paniki była śmierć 45 osób, którzy zginęli będąc podeptana przez uciekający tłum.

Wiele osób chciało się dostać na stadion, część z nich była bardzo niecierpliwa i zaczęła wymuszać pierwszeństwo, wywołało to panikę w tłumie. Zginęło 45 osób – powiedział komisarz regionalne policji Lazaro Mambosasa. Dodał, że niektórzy z żałobników zmarli w wyniku niedotlenienia z powodu przeludnienia podczas nabożeństwa żałobnego. Kilkadziesiąt innych osób zostało rannych i trafiło do szpitala, ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Ciało prezydenta zanim zostało pochowane 26 marca w wiosce swoich przodków Chato, obwożone było po największych miastach Tanzanii: Dar es Salaam, Dodomie, Zanzibarzei Geicie. Prezydenta żegnały dziesiątki tysięcy zrozpaczonych obywateli.

Magufulii według oficjalnych informacji zmarł na niewydolność serca 17 marca, chociaż przywódcy opozycji utrzymują, że zmarł z powodu komplikacji związanych z COVID-19.

Nieżyjący już prezydent był jednym z najbardziej znanych afrykańskich sceptyków „pandemii” koronawirusa, co spotkało się z krytyką ze strony niektórych afrykańskich i zagranicznych polityków. Nie ugiął się pod presją polityczną zamknięcia swojego kraju, nałożenia obostrzeń i uciskania swoich obywateli. Magufuli unikał stosowania masek na twarz oraz szczepień. Ukazał oszustwo związane z testami wysyłając próbki kozy i papai które wykazały wynik pozytywny na koronawirusa.

Po skandalicznym badaniu kozy i papai prezydent nie krył swego oburzenia i bez skrępowania mówił o manipulacji. Po otrzymaniu wyników zlecił podjęcie odpowiednich działań oraz mówił o tym że mogło dojść do przekupienia pracowników laboratorium.

Pomimo krytyki wielu Tanzańczyków pochwaliło go za jego styl przywództwa i wysiłki mające na celu również wykorzenienie korupcji w rządzie.

Były wiceprezydent Samia Suluhu Hassan zastąpiła Magufuli, stając się pierwszą kobietą prezydent Tanzanii. Pierwsze zdjęcia pani prezydent mówią już wszystko, maska na twarzy sugeruje, że Tanzania niedługo dołączy do globalnej plandemii z uciskaniem i zabieraniem wolności swoich obywateli oraz weźmie udział w narodzinach nowego światowego ładu który właśnie się tworzy.

Autor; K.M

źródło; voanews/ zdjęcia; africanews