31 marca 2021

Turcja zatwierdziła plany dotyczące budowy ogromnego kanału w Stambule - powiedział w sobotę minister środowiska Murat Kurum

Według ministra Kanał Istanbul odciąży zatłoczoną cieśninę Bosfor i pomoże zapobiegać wypadkom podobnym do blokady Kanału Sueskiego w zeszłym tygodniu. Projekt jest gigantyczny, długość kanału wyniesie 45 km a szerokość 150 metrów.

Wartość inwestycji szacowana jest na 9,2 miliarda dolarów. Przedsięwzięcie zostało po raz pierwszy zaproponowane przez prezydenta Erdogana w 2011 roku, lecz ministerstwo środowiska oficjalnie zatwierdziło je dopiero w zeszłym roku.

Wciąż jednak trwają nieustające sprzeciwy ze strony działaczy ekologicznych oraz innych przeciwników projektu. Pierwsza grupa obawia się tragicznej w skutkach katastrofy ekologicznej, natomiast przeciwnicy tacy jak politycy krytykują inwestycję ze względu na jej kosztowność.

Wśród krytyków jest między innymi burmistrz Stambułu Ekrem Imamoglu. Według niego przeznaczenie tak dużej sumy na sfinansowanie kanału w czasach, gdy świat zmaga się z pandemią jest po prostu zadziwiające. Ponadto burmistrz twierdzi, że pieniądze należałoby lepiej wydać na zabezpieczenie miasta przed przyszłymi trzęsieniami ziemi.

Autor; Dominik Serwacki

źródło: The New Arab