21 maja 2021

Festiwal filmowy w Karlowych Warach odbędzie się w reżimie sanitarnym

Organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Czeskim uzdrowisku Karlowych Warach poinformowali, że 55 edycja imprezy odbędzie się od 20 do 28 sierpnia br. Uczestnicy konkursu głównego i pokazów pozakonkursowych zostaną przedstawieni 29 czerwca br.

Karlowarski festiwal filmowy to najbardziej prestiżowe wydarzenie filmowe w Europie Środkowej, o niepowtarzalnej atmosferze. Pierwsza edycja festiwalu odbywała się w roku 1946, w Mariańskich Łaźniach, rok później festiwal przeniósł się do Karlowych Warów, odkąd odbywa się regularnie co roku w pierwszej połowie lipca.

Na festiwalu obywają się premiery filmowe ponad 200 nowych produkcji z całego świata. Najlepszy film pokazany w konkursie głównym tej imprezy otrzymuje od międzynarodowego jury nagrodę Kryształowego Globusa. Polscy twórcy filmowi dwukrotnie sięgali w Karlowych Warach po Kryształowy Globus. Byli to: Wanda Jakubowska za film Ostatni etap (1948) oraz Krzysztof Krauze za film Mój Nikifor (2005).

Festiwal charakteryzuje się dodatkowymi atrakcjami pozafilmowymi takimi jak konferencje, koncerty, party, oraz dziesiątki imprez towarzyszących. Centrum festiwalu stanowi hotel Thermal a projekcje filmowe odbywają się praktycznie w całym mieście.

Karel Och – Dyrektor artystyczny festiwalu powiedział na konferencji prasowej, że obecnie trwa wybór filmów, które miały premiery na początku ubiegłego roku, ale ze względu na pandemię nie mogły w pełni dotrzeć do publiczności.

Niezwykle ważne wsparcie finansowe zadeklarowali Petr Kulhanek – hejtman, czyli odpowiednik polskiego marszałka województwa oraz minister kultury Czech Lubomir Zaoralek.

Zapowiedziano, że imprezy w plenerze mogłyby odbyć się dla 7 tys. osób, w zamkniętych pomieszczeniach do 3 tys. jednakże przy segregacji sanitarnej. Każdy uczestnik festiwalu będzie musiał okazać dowód szczepienia przeciwko C-19, okazać negatywny wynik testu lub nie więcej niż przed 90 dniami przebyć Covid-19.

Autor; K.M