21 maja 2021

Nadchodzi era małych samochodów elektrycznych

Amerykanie od dawna kochają się w dużych samochodach. Przestronne duże wnętrze dla wieloosobowej rodziny, bezpieczeństwo, duży bagażnik, komfort jazdy są niewątpliwie zaletami które powodują że SUV-y skradły serca rzeszy mieszkańców USA. Obecnie powstaje wiele nowych start-upów, które zakładają, że mogą sprzedać samochody, oferujące dokładnie odwrotne funkcje.


Trend który nie powiódł się wcześniej na szerszą skalę poza małymi wyjątkami jest obecnie bardzo popularny w USA. Nowe firmy przedstawiają swoje malutkie samochody elektryczne, które mogą przewozić tylko jedną lub dwie osoby, często również pokonują stosunkowo krótkie odległości po jednym ładowaniu. Barierą jest jednak cena. Za uroczy mini samochodzik trzeba zapłacić niewiele mniej od zwykłego samochodu. Właściciele firm chcą w ten sposób powielić sukces kultowego Mini Coopera który zrobił zawrotną karierę na całym świecie a jego cena nie różni się od zwykłego samochodu, lecz jak się okazuje nie jest to takie proste.

Oto kilka małych samochodów elektrycznych, które mają szanse podbić rynek;

Nobe’s GT100

zdjęcie/mynobe.com

Firma Nobe została założona w Estonii, małym kraju niedaleko Finlandii, w 2017 roku.

Jednak Muljar – założyciel planuje rozpocząć produkcję w Stanach Zjednoczonych na początku przyszłego roku.

Czarująco retro GT100 wygląda jak skrzyżowanie sportowego włoskiego sedana po II wojnie światowej i żelazka parowego. Małe opony z białymi lamówkami nawiązują do lat 30 XX wieku. We wnętrzu znajduje się kierownica z cienką obwódką i chromowanym przyciskiem klaksonu.

Według firmy GT100 może pomieścić dwie osoby z miejscem na bagaż i może osiągnąć prędkość maksymalną 129 km/h.

Samochody będą sprzedawane za 24 000 USD za wersję z twardym dachem i 29 000 USD za kabriolet.

Samochód posiada napęd na 3 koła, klimatyzację, regulowany system zawieszenia pneumatycznego, składane siedzenia z efektownym wyglądem gwiazd, dedykowany numer serii wygrawerowany na specjalnej tabliczce Limited Edition, która znajduje się na ramie samochodu, numer jest również wygrawerowany w dolnej części tylnej szyby, edycja limitowana do 100 sztuk, właściciele edycji limitowanej mają prawo do pakietu usług Premium, wyjątkowy system dźwiękowy BSM.

Microlino

zdjęcie/ microlino-car.com

Cała twarz pojazdu to jego drzwi. Ważący zaledwie 513 kilogramów Mircolino może maksymalnie rozpędzić się do 90 km/h. Samochód można naładować za pomocą wtyczki domowej zaledwie w 4 godziny.

Obecnie nie planuje się sprzedaży Mircolino w Stanach Zjednoczonych, gdzie jako czterokołowy samochód musiałby spełniać surowe amerykańskie normy bezpieczeństwa samochodowego. Samochody trójkołowe, które są uważane za motocykle w większości części Stanów Zjednoczonych, mają mniej rygorystyczne normy. Producent daje gwarancje jazdy dla dwóch osób i trzech skrzynek na piwo.

Na razie ten malutki samochód będzie oferowany tylko w Europie za około 12 000 euro.

ElectraMeccanica Solo

zdjęcie/ electrameccanica.com

Nazwa ElectraMeccanica Solo wywodzi się z prostego faktu, że będziesz w nim sam. Jest to jednoosobowy trójkołowy samochód, który ma służyć jako najbardziej minimalistyczny środek transportu podczas codziennej podróży do pracy lub supermarketu. SOLO ma kompaktową obudowę, więc można pożegnać się z problemami z parkowaniem równoległym.

Na razie firma będzie sprzedawać swoje samochody tylko na zachodnim wybrzeżu USA, zanim zaoferuje je w innych częściach Stanów Zjednoczonych i innych krajach. ElectraMeccannica niedawno rozpoczęła produkcję samochodów, których ceny zaczynają się od 18 500 USD. Firma planuje otworzyć fabrykę w Arizonie jeszcze w tym roku.

Producent ma większe plany niż tylko sprzedaż dla osób zainteresowanych minimalną przestrzenią. Przyszłe wersje Solo ze skrzynią ładunkową z tyłu mogą być idealnymi mini-ciężarówkami do dostaw miejskich, typu świeża pizza, czy innych małych zamówień.

Autor; K.M

_________________