28 maja 2021

W wyniku erupcji wulkanu Nyiragongo z miasta Goma uciekło w panice tysiące ludzi

W wyniku erupcji wulkanu Nyiragongo w Demokratycznej Republice Konga do którego doszło 22 maja, zginęło co najmniej 32 osoby, w tym troje dzieci a 40 uznano za zaginione. Zaraz po erupcji z miasta Goma uciekło w panice tysiące ludzi. Wydany 27 maja nakaz władz, o opuszczenie swoich domów z dziesięciu dzielnic we wschodniej Gomie, znanej jako Czerwona Strefa, spowodował dalszą ewakuację i chaos.

zdjęcie;@omwoyomaranga

Ze względu na wysokie ryzyko kolejnego wybuchu wulkanu władze Demokratycznej Republiki Konga zaleciły mieszkańcom części miasta Goma opuszczenie domów. Wielu z nich uciekało ze swoich domów w pośpiechu, zabierając ze sobą materace, naczynia do gotowania, wszystko to co mogli unieść.

Częś z nich uciekała samochodami lub motocyklami. Ustawiały się również długie kolejki do innych środków transportu. UNICEF ostrzega, że nawet 400 tys. osób – w tym 280 tys. dzieci – może wymagać przesiedlenia i pomocy humanitarnej.

Wielu mieszkańców regionu, pamiętając erupcję wulkanu z 2002 roku w wyniku którego zginęło 250 osób a 120 tysięcy zostało bez dachu nad głową, zaczęło opuszczać swoje domy jeszcze przed oficjalnym nakazem władz. Większość przemieściła się w wyżej położone tereny na zachód od Gomy i do innych regionów kraju, niewielka część przekroczyła granice DRK.

Do pobliskiej Rwandy przybyło już ponad 3 tysiące uciekinierów – podało BBC. Są lokowani w szkołach oraz innych budynkach użyteczności publicznej.

W wyniku narastającej paniki i ucieczek z domów ponad 170 rodzin obecnie poszukuje swoich zaginionych dzieci. 142 dzieci odnalezionych umieszczono w tymczasowych rodzinach zastępczych, a 78 przebywa w ośrodkach tranzytowych. UNICEF obawia się, że chaos związany z konieczną ewakuacją może doprowadzić do rozdzielenia kolejnych dzieci od ich rodzin.

Organizacja przestrzega przed innymi zagrożeniami jakie mogą dotknąć dzieci w wyniku masowej ewakuacji. „Najmłodszym grozi nie tylko zagubienie, ale także choroby, głownie te związane z zanieczyszczoną wodą, a zwłaszcza rozprzestrzeniającą się cholerą”– ostrzegł przedstawiciel UNICEF-u w Demokratycznej Republice Konga Edouard Beigbeder.

Tysiące ludzi uciekając z Gomy kieruje się do miasta Sake – 25 km. na północny zachód od miasta Goma. To miejsce w którym odnotowano 19 przypadków choroby cholera w ciągu ostatnich dwóch tygodni. „W obliczu rosnącego zagrożenia wybuchem epidemii apelujemy o natychmiastową pomoc międzynarodową, aby zapobiec tragedii dzieci” – powiedział Beigbeder.

UNICEF zorganizował dostawy niezbędnych artykułów nieżywnościowych jak; kanistry i nieprzemakalne plandeki, niezbędny sprzęt wodny i sanitarny. Podjęto również kroki w celu utworzenia Centrum Informacji o Wulkanach (VIC), dostępnego za pośrednictwem bezpłatnego systemu SMS.

Autor; K.M

_________________