31 maja 2021

Najgorsza susza w Brazylii od 91 lat

Brazylijskie agencje rządowe ostrzegły w tym tygodniu przed suszą, która zdążyła już zaszkodzić energetyce wodnej i rolnictwu, a także zwiększyła ryzyko pożarów w Amazonii.

W czwartek Komitet Monitorujący Sektor Energii Elektrycznej (CMSE), powiązany z brazylijskim Ministerstwem Kopalń i Energii, zalecił krajowemu organowi odpowiedzialnemu za zarządzanie zasobami wodnymi (ANA), aby wprowadził w kraju stan niedoboru wody.

Ponadto agencja, powiązana z Ministerstwem Rolnictwa, zajmująca się monitorowaniem pogody wydała ostrzeżenie przed suszą na okres od czerwca do września. Niezwykle sucha aura zaszkodziła uprawie zbóż, hodowli zwierząt oraz produkcji cukru i kawy, których Brazylia jest największym na świecie eksporterem, czego następstwem będzie wzrost cen.

Poza tym brak opadów deszczu negatywnie wpływa na wytwarzanie energii elektrycznej. Dzieje się tak, ponieważ Brazylijczycy w dużym stopniu polegają na prądzie powstałym w wyniku spiętrzania się wody w licznych tamach znajdujących się na terenie całego kraju.

CMSE zapowiedziało przeprowadzenie rozmów z politykami, przedstawicielami ANA i agencją ochrony środowiska Ibama, w celu złagodzenia ograniczeń nałożonych na niektóre elektrownie wodne. Wspomniane złagodzenia pozwoliłyby na wytwarzanie większej ilości energii lub jej większe magazynowanie w niektórych regionach kraju.

Autor; Dominik Serwacki

źródło: Reuters

Photo by Christine Sandu on Unsplash