4 czerwca 2021

Pakistan: brak pensji za odmowę szczepienia

W pakistańskiej prowincji Sindh pracownicy rządowi którzy nie zaszczepią się przeciwko koronawirusowi mają mieć wstrzymane pensje. Groźba i zarazem szantaż premiera prowincji Sindh, Syeda Murada Ali Shaha spotkała się z ogromną krytyką.

Premier ogłosił w czwartek pracownikom rządu, że każdy, kto nie może zostać zaszczepiony przeciwko SARS-CoV-2, nie będzie już otrzymywać wynagrodzenia od przyszłego miesiąca.

Ogłoszenie premiera pojawiło się w czwartek po spotkaniu z przedstawicielami regionalnych władz ds. zdrowia w sprawie pierwszych przypadków wirusa delta w prowincji. 

Shah ogłosił również swoją groźbę na Twitterze. Opublikowana wiadomość brzmiała: 

„Każdemu pracownikowi rządowemu, który nie jest zaszczepiony, należy wstrzymać pensje w lipcu”.

W Pakistanie, który ma 216,6 mln mieszkańców, kampania szczepień jest bardzo powolna. Do tej pory podano nieco ponad 4,95 miliona dawek chemicznego specyfiku. 

Oprócz obaw o bezpieczeństwo szczepionki które są duże, mówi się, że brak telefonów komórkowych oraz słabe umiejętności czytania i pisania w niektórych częściach kraju przyczyniają się do małego zainteresowania specyfikiem.

Według Liaqat Sahi, sekretarza generalnego związku w Centralnym Banku Państwowym Pakistanu, zamiast grozić karami osobom, które nie zostały jeszcze zaszczepione lub odmawiają szczepienia przeciwko SARS-CoV-2, rząd powinien skoncentrować się na otwarciu większej liczby ośrodków szczepień na obszarach wiejskich co jego zdaniem zwiększyłoby udział ludzi w przeprowadzanym eksperymencie.

Obawy co do szczepień budzi również sytuacja jaka miała miejsce w marcu br. Premier Pakistanu Imran Khan uzyskał dodatni wynik testu na koronawirusa, dwa dni po otrzymaniu pierwszej dawki szczepionki przeciw Covid-19.

Władze apelowały wówczas aby ta informacja nie zniechęciła ludzi do przyjęcia szczepionki. Mimo powszechnej reklamie i naciskach akcja szczepień w Pakistanie napotyka na opór społeczeństwa, a dodatni wynik testu u szefa rządu niewątpliwie miał w tym swój udział.

W Pakistanie dostępny jest jedynie preparat, wyprodukowany przez China National Pharmaceutical Group (Sinopharm) który otrzymują osoby powyżej 18 roku życia.

Od początku pandemii COVID-19 w południowoazjatyckim kraju zarejestrowano ponad 928 000 przypadków SARS-CoV-2, a około 21 000 osób zmarło.

Autor; K.M

źródło; de.rt.com

_____________________