4 czerwca 2021

Puste biurowce w centrum Londynu mają okazję ożyć na nowo

Puste biurowce w centrum Londynu które podczas wybuchu pandemii opustoszały mają okazję ożyć na nowo. City of London Corporation planuje stworzyć 1500 nowych mieszkań do 2030 roku na obszarze Square Mile. Korporacja zamierza przekształcić budynki biurowe na mieszkania.

City of London: przekształcimy puste biura na mieszkania

Lokalne władze poinformowały, że program odbudowy i ożywienia obszaru Square Mile jest częścią szerszej strategii odbudowy i dostosowaniem do nowej, postpandemicznej rzeczywistości, w której coraz częściej możemy zaobserwować wymieranie centrów biurowych miast.

Pomysłodawcy projektu chcą dokonać transformacji londyńskiego City w obszar który będzie przyjazny pracownikom, mieszkańcom i przyjeżdzającym gościom. Według zapewnień co najmniej 35% domów będzie można kupić za dostępną cenę.

Natomiast część pustostanów zostanie zaoferowanych twórcom oraz firmom z branży hig-tech. Władze dzielnicy planują w ten sposób zachęcić do zamieszkania w dzielnicy osoby z sektora technologicznego, oferując dogodny długoterminowy wynajem lokali w opuszczonych biurowcach i zapewniając szeroki dostęp do sieci 5G.

Pomysł jest odpowiedzią na zmieniającą się rzeczywistość na rynku pracy. Obecnie coraz więcej firm korzysta z pracy online i porzuciło standardowy rytm pracy w biurze. Część zastosowała hybrydowy system pracy który polega na tym że pracownik jest w biurze dzień lub dwa a resztę czasu pracuje w domu. W związku z tym firmy nie potrzebują już tyle powierzchni biurowej co przed pandemią.

Catherine McGuinness, z City of London Corporation, wyznała, że w związku z zachodzącymi zmianami zarząd firmy bardzo dokładnie wsłuchuje się w potrzeby firm po pandemii.

Autor; K.M

Photo by Ben Garratt on Unsplash