4 czerwca 2021

Smart Villages czyli nowy trend na inteligentne wioski

Burmistrz Santa Fiora, Federico Balocchi jednej z piękniejszych idyllicznych wiosek Toskańskich we Włoszech ma dalekosiężne plany rozwoju tego uroczego miejsca. Wioska, która liczy obecnie 2,6 tysiąca mieszkańców chce przyciągnąć do siebie pracowników zdalnych oferując szeroki wachlarz ulg i pomocy osobom które zdecydują się tam zamieszkać i pracować.

Inteligentne wioski są koncepcją polityki UE. Oznaczają społeczność wiejską, która wspólnie tworzy rozwiązania, aby radzić sobie z nowymi wyzwaniami, podnosić jakość życia, rozwijać swoje społeczności oraz tworzyć nowe miejsca pracy. Mieszkańcy wioski zapobiegając problemom, wykorzystują lokalne atuty i zasoby by poprawić warunki gospodarcze, społeczne i środowiskowe wsi w której żyją. Opracowują strategię tworząc wspólny plan działania przy wykorzystaniu innowacji społecznych i technologii cyfrowych.

Program zamienia wyludnione urokliwe miejsca w raj dla osób pracujących zdalnie z daleka od zgiełku miast i hałasu. W ten pomysł wpisuje się obecnie coraz więcej małych miejscowości i wsi nie tylko we Włoszech.

Jedna z piękniejszych wiosek Włoch Santa Fiora oferuje nowym mieszkańcom pracującym zdalnie 200 euro lub 50-proc. dopłatę do czynszu za pobyt trwający od dwóch do sześciu miesięcy. Ceny najmu wynoszą od ok. 300 do 500 euro miesięcznie, co może dodatkowo zachęcić do przyjazdu. Zachętą ma być również szybki internet i specjalne obszary z udogodnieniami dla pracujących online.

W celu zminimalizowania wszelkich trudności w organizacji przyjazdu ratusz uruchomił stronę internetową na której można znaleźć wszelkie pomocne informacje takie jak wynajem domu,(mieszkania), opieki medycznej, potrzebnych usług czy dostaw żywności.

Aby zamieszkać w  wiosce należy wypełnić formularz zgłoszeniowy i dołączyć do niego dokument potwierdzający, że pracujemy zdalnie. Wieś pomoże również w znalezieniu odpowiedniego miejsca do zamieszkania natomiast potwierdzenia opłat za czynsz muszą być ujawniane burmistrzowi który 200 euro zwraca dopiero po całym okresie wynajmu domu.

Dodatkowo, jeśli nowy mieszkaniec zdecyduje się zainwestować w branżę turystyczną, może liczyć na pomoc burmistrza który dopłaci 30 tys. euro na otwarcie pensjonatu lub przekształcenie starego mieszkania w hotel lub hostel. Premia za noworodka dla pary, która zdecyduje się zamieszkać i wychowywać tam dzieci wynosi– 1500 euro.

Najważniejszą siłą sprawczą rozwoju wsi są przede wszystkim lokalne grupy wspierające się nawzajem, mieszkańcy konkretnych miejscowości tworzący wspólne miejsce do życia i pracy. Do takich obszarów zalicza się Toskania, Apulia, Molise które mnożą liczbę ofert i udogodnień dla osób pracujących zdalnie.

Wszystko wskazuje na to że projekty Smart Villages są strzałem w dziesiątkę. Coraz więcej osób decyduje się na zaciszne miejsca z dala od zgiełku miast. Zachętą nie są wyłącznie finanse ale spokój, kontakt z naturą, cisza i piękne krajobrazy.

Autor; K.M