5 czerwca 2021

Zaledwie 20 firm odpowiada za ponad połowę światowego plastiku

Raport Plastic Waste Makers to badanie przeprowadzone przez Fundację Minderoo razem z partnerami: Wood Mackenzie, London School of Economics i Planet Tracker. Raport ukazał ponury i rzeczywisty obraz winowajców najbardziej zanieczyszczających środowisko plastikowymi odpadami. Badania wykazały że za 55 proc. światowego plastiku odpowiada zaledwie 20 firm.

Niechlubne pierwsze miejsce na świecie zajmuje firma ExxonMobil, która odpowiada za wytwarzanie co roku 5,9 miliona ton odpadów. Tuż za nią plasuje się przedsiębiorstwo chemiczne Dow Chemical, które wytwarza rocznie 5,5 miliona ton odpadów plastikowych, a trzecie miejsce zajmuje Sinopec, chiński koncern naftowo-gazowy, generujący 5,3 miliona ton odpadów co roku.

Firmy które uplasowały się w pierwszej niechlubnej dwudziestce to;

Indorama Ventures, Formosa Plastics Corporation, Saudi Aramco, PetroChina, LyondellBasell, Far Eastern New Century, Reliance Industries, Braskem, Alpek SA de CV, Borealis, Lotte Chemical, INEOS, Total, Jiangsu Hailun Petrochemical, China Energy Investment Group, PTT i China Resources.

11 firm znajduje się w Azji, 4 w Europie, 4 w USA i jedna na Bliskim Wschodzie.

Firmy, które znalazły się w niechlubnym raporcie, w większości produkują plastik z paliw kopalnych. W 2019 roku tylko 2 proc. światowego plastiku powstało z polimerów z recyklingu. Autorzy raportu zakładają, że ilość plastiku w przyszłości będzie jeszcze większa.

W ciągu najbliższych 5 lat światowa produkcja polimerów może wzrosnąć o ponad 30 proc. a szacunki na 2050 rok zakładają że tworzywa sztuczne mają odpowiadać za 5 do nawet 10 proc. emisji gazów cieplarnianych.

Każdego roku produkujemy 330 mln ton plastiku z czego tylko 15 procent jest przetwarzana. W ciągu ostatniej dekady wyprodukowaliśmy go więcej niż przez ubiegłe 100 lat. 

„Zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi jest jednym z największych i najbardziej krytycznych zagrożeń dla naszej planetyObecne prognozy mogą się pogorszyć i po prostu nie możemy pozwolić producentom tworzyw sztucznych pochodzących z paliw kopalnych kontynuować swoich działań tak, jak robili to do tej pory, bez kontroli. Ponieważ oceany się duszą, a tworzywa sztuczne mają wpływ na nasze zdrowie, potrzeba zdecydowanego stanowiska producentów, rządów i świata finansów, aby przerwać cykl bezczynności” – stwierdził dr Andrew Forrest, prezes Fundacji Minderoo.

Autor; K.M