6 czerwca 2021

Najbardziej odosobniony dom na świecie

Dom który na pierwszy rzut oka wydaje się być nierealny, stoi samotnie na islandzkiej wyspie Elliðaey o powierzchni mniejszej niż pół kilometra kwadratowego wzbudzając cały czas spore emocje. Nie znajdziemy tu internetu, uliczek, sąsiadów, sklepów, jest tylko on - samotny biały domek na zielonym dywanie z trawy i otaczająca go piękna natura.

Przez wiele lat szukano właściciela, preparowano plotki i tworzono własne historie. Podobno dom został podarowany Björk, słynnej islandzkiej piosenkarce, okazało się to jednak nieprawdą. Od niedawna już wiadomo, kto jest jego właścicielem.

Malownicza zielona wyspa z samotnym jak z filmu domem jest trzecią co do wielkości wyspą należącą do archipelagu Vestmannaeyjar znajdującego się na Atlantyku, 9km od brzegów Islandii. W jego skład wchodzi 14 wysp, które w większości mają pochodzenie wulkaniczne z wciąż czynnymi wulkanami. Ostatnie erupcje miały miejsce w 1963 w wyniku której powstała wyspa Surtsey. W 1973 wybuchł wulkan Eldfell na Heimaey niszcząc miasto Vestmannaeyjar.

Nazwa archipelagu wzięła się od staronordyjskiego słowa „Vestmenn” (ludzie zachodu), które oznaczało osiadłych tam wygnańców i uciekinierów z Irlandii.

Wyspa Elliðaey w najwyższym miejscu osiąga 114 m n.p.m. a jej uroku niewątpliwie dodaje soczysta zielona trawa na której sezonowo pasą się owce.

Wyspa dawniej była zamieszkana przez pięć rodzin która zajmowała się polowaniem na maskonury (ptaki wodne), hodowlą bydła i łowieniem ryb. Od 1930 roku mieszkańcy opuścili ten dziewiczy teren. Być może trudne warunki do mieszkania i odizolowanie od ludzi zmusiło ich do przesiedlenia.

W 1953 wybudowany został dom myśliwski zarządzany przez Związek Łowiecki Ellidaey Hunting Association ich zdaniem to miejsce jest najlepsze do łowienia maskonurów w całej okolicy. Obecnie dom służy myśliwym polującym na ptaki. Na wyspę jednak nie można wejść, wstęp jest wyłącznie dla członków stowarzyszenia oraz ich gości.

W domu nie ma elektryczności, kanalizacji ani wody, atrakcją jest sauna. Woda służąca do kąpieli oraz gotowania pochodzi z systemu zbierającego wodę opadową.

Dom dla jednych jest spełnieniem marzeń dla innych istnym koszmarem.

Autor; K.M

zdjecia; @birti_michele

____________________