10 czerwca 2021

Dwulatka w prestiżowym gronie osób o najwyższym ilorazie inteligencji na świecie

Dwuletnia Kashe Quest z Los Angeles została przyjęta do Mensy - stowarzyszenia gromadzącego osoby o najwyższym ilorazie inteligencji.

Mensa (pełna nazwa Mensa International – Mensa Międzynarodowa)  jest to najstarsze i największe stowarzyszenie osób o wysokim ilorazie inteligencji.

Założona w 1946 roku przez brytyjskiego naukowca i prawnika Lancelota Ware’a oraz australijskiego prawnika Rolanda Berrilla jest organizacją typu non-profit, do której mogą przystąpić osoby o ilorazie inteligencji w zakresie dwóch górnych percentyli (procent) populacji. Testy, które kwalifikują członków różnią się w poszczególnych krajach tak, by uniknąć możliwości kopiowania  prawidłowych odpowiedzi.

Organizacja składa się z grup krajowych, oraz organizacji patronackiej Mensa International z siedzibą w Caythorpe (Lincolnshire) w Anglii. Obecnie skupia ponad 145 000 osób w ponad 100 krajach.

Genialna dwulatka która dołączyła do tego zacnego grona w wieku 18 miesięcy znała już alfabet, rozróżniała kształty i kolory. Rodzice o niezwykłych zdolnościach i bystrości dziewczynki poinformowali psychologa, który potwierdził, że Kashe jest nad wiek rozwinięta intelektualnie.

Dziewczynka potrafi już m.in. nazwać wszystkie pierwiastki układu okresowego, zna język migowy, z łatwością identyfikuje wszystkie 50 stanów USA według kształtu i położenia obecnie uczy się języka hiszpańskiego.

Ojciec Kashe w rozmowie z CNN powiedział, że jest bardzo ciekawa świata i często zadaje pytanie „dlaczego?”. Dodając, że w gdy tylko zaczęła wypowiadać pierwsze słowa jej umiejętności bardzo szybko się rozwinęły. Niedługo potem zaczęła mówić zdaniami zawierającymi pięć lub więcej słów.

„Po prostu bardzo szybko przyswajała różne rzeczy i była naprawdę zainteresowana nauką” – stwierdziła jej matka. „Ona nadal jest małą, normalną dwulatką, która ma swoje humory i napady złości. Inny jest tylko sposób w jaki się z nią komunikujemy, ponieważ jest w stanie zrozumieć nieco więcej” –  dodała.

Test, któremu poddano dwulatkę wykazał, że dziewczynka ma iloraz inteligencji 146. Właśnie ten wynik dał jej możliwość przyjęcia do Mensy jako jednej z najmłodszych Amerykanek i jednej z najmłodszych osób w historii stowarzyszenia. Do Mensy należy także Adam Kirby przyjęty również w wieku dwóch lat oraz Elise Tan-Roberts, która ze swoim IQ na poziomie 156, została przyjęta do stowarzyszenia, gdy nie miała nawet dwóch lat.

Autor; K.M

Zajęcie dzięki uprzejmości mamy Kashe Quest