10 czerwca 2021

Według ONZ podczas pandemii Kambodża stała się główną bazą do produkcji metamfetaminy na dużą skalę

To właśnie na tym terenie handlarze narkotyków omijają ograniczenia Covid-19. Według raportu Biura ONZ ds. Narkotyków i Przestępczości, w ubiegłym roku podczas pandemii władze w Azji skonfiskowały 170 ton metamfetaminy, co stanowi aż 19% wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim.

Podczas gdy gospodarki na całym świecie spowolniły, sieci narkotykowe były w stanie nie tylko przetrwać, ale także świetnie prosperować.

„Podczas gdy pandemia spowodowała spowolnienie światowej gospodarki, syndykaty przestępcze, które dominują w regionie, szybko się przystosowały i dokapitalizowały”- powiedział Jeremy Douglas przedstawiciel UNODC (Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości) na Azję Południowo-Wschodnią i Pacyfik.

Jednak osławiony Złoty Trójkąt, gdzie spotykają się Birma, Tajlandia i Laos, nadal uchodzi za produkcyjne centrum w regionie. Produkcja metamfetaminy odbywa się głównie w birmańskim stanie Shan w Złotym Trójkącie. Wraz ze wzrostem metamfetaminy ceny dużych ilości tego narkotyku spadły w Kambodży, Malezji i Tajlandii.

„Tajlandia nadal jest głównym punktem tranzytowym dla handlarzy narkotyków” – powiedział w poprzednim raporcie minister sprawiedliwości Somsak Thepsuthin dodając że władze Tajlandii współpracują obecnie z zagranicznymi agencjami w celu zbadania handlu narkotykami na tajlandzkich trasach.

Metamfetamina jest organicznym związkiem chemicznym który stanowi pochodną amfetaminy. Jest substancją psychoaktywną o silnym uzależniającym działaniu, która w odpowiednich dawkach może być zastosowana jako lekarstwo. W narkotykowym slangu jest określana jako kryształ, lód albo piko. 

Autor; K.M

źródło;reuters