10 czerwca 2021

WHO przypisuje alternatywne nazwy wariantom Covid w oparciu o alfabet grecki

Po krytyce dotyczącej nazewnictwa nowych wariantów Covid-19 w oparciu o kraj, w którym został wykryty po raz pierwszy, Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła alternatywne nazwy „wariantów budzących obawy” oparte na alfabecie greckim… Alfa, Beta, Gamma, Delta itp.

W zeszłym tygodniu media w Wielkiej Brytanii opublikowały raporty mówiące, że ponad 100 osób uzyskało pozytywny wynik testu na „wariant tajlandzki”. Tajskie władze szybko zdementowały informacje, odpowiadając, że nowy wariant został wykryty w styczniu u drugiego pilota z Egiptu a obecnie nie rozprzestrzenia się w Tajlandii. 

Wiele serwisów informacyjnych używa języka „wariant brytyjski”, „wariant indyjski” i „wariant południowoafrykański” zamiast nazw zmutowanych szczepów koronawirusa. Aby uniknąć używania nazw krajów z pojawiającymi się wariantami, WHO stworzyła oficjalne pseudonimy dla nowych wariantów na podstawie liter alfabetu greckiego.

W ten sposób można mnożyć nowe warianty, dopasowywać do covidowej narracji, manipulować i żaden kraj na świecie nie będzie mógł już tych informacji zdementować.

Autor; K.M

zdjęcie główne/Photo by CDC on Unsplash