16 czerwca 2021

28 milionów dolarów za lot w kosmos razem z Jeffem Bezosem

Już w lipcu rozpocznie się era turystyki kosmicznej. 7 600 osób z 159 krajów zarejestrowało się i licytowało bilet na aukcji. Po wyłonieniu zwycięzcy, którego tożsamość nie została ujawniona, poinformowano, że założyciel Amazona i jego brat Mark Bezos również znajdą się na pokładzie New Shepard’s Inaugural Crewed Mission.

Lot zaplanowano na 20 lipca. Rakieta wystartuje z terenu Blue Origin w West Texas Town Van Horn – przekazał dyrektor sprzedaży Blue Origin, Ariane Cornell.

Blue Origin to prywatne przedsiębiorstwo przemysłu kosmicznego założone w 2000 roku przez Jeffa Bezosa. Firma spędziła znaczną część dekady na testowaniu pojazdu o nazwie New Shepard, będącego 60-stopowym systemem rakietowym i kapsułą.

Celem Blue Origin jest sprzedaż biletów oferujących dość krótkie wycieczki na wysokość około 100 kilometrów nad powierzchnią Ziemi.

Takie loty mają pozwolić na podziwianie zapierających dech w piersiach widoków, a także na kilku minut nieważkości.

New Shepard poleci bezpośrednio w górę z prędkością około 3 680 km/h, czyli trzykrotnie szybciej niż prędkość dźwięku, wypalając przy tym większość paliwa.

Następnie kapsuła oddzieli się od rakiety i przez krótki czas dalej będzie wznosić się w górę, aż ostatecznie na kilka minut zatrzyma się na jednej wysokości, pozwalając krótkotrwale odczuć stan nieważkości.

Spadając na Ziemię kapsuła rozłoży ogromne spadochrony, aby zmniejszyć prędkość do około 30 km/h.

Autor; Dominik Serwacki

źródło: CNN

Photo by SpaceX on Unsplash