30 czerwca 2021

Phuket otwiera się na zaszczepionych turystów

Już od 1 lipca zaszczepieni turyści z wybranych krajów będą mogli odwiedzić uroczą tajlandzką prowincję Phuket bez kwarantanny. Tamtejsze władze dały zielone światło dla pilotażowego programu rozpoczynającego sezon turystyczny który ma pomóc uzależnionej od turystyki miejscowej ludności po ponad roku od zamknięcia.

Phuket ma być pierwszą tajlandzką prowincją, która otworzy się dla zaszczepionych turystów z wybranych krajów. Prowincję będą mogły odwiedzić osoby z państw o niskim i średnim ryzyku zakażeń koronawirusem.(Polska znajduje się na liście).

Jeśli przedsięwzięcie okaże się sukcesem, planowane jest rozszerzenie go w innych popularnych wśród zagranicznych gości regionach Tajlandii, w tym w prowincji Krabi i na wyspie Samui – powiedział rzecznik tajlandzkiego rządu Anucha Burapachaisri.

Jednak lista wymagań jakie należy spełnić aby dostać się na wyspę jest dość długa, podróżujący musi;

Podróżować z kraju niskiego lub średniego ryzyka zgodnie z kryteriami określonymi przez Ministerstwo Zdrowia Publicznego i Urząd Turystyki Tajlandii. W przypadku podróży z innych krajów należy przebywać w kraju określonym powyżej przez co najmniej 21 dni przed wjazdem do Phuket.

Posiadać zaświadczenie o wjeździe do Królestwa (Certificate of Entry – COE).

Zaszczepić się 2 dawki (w zależności od rodzaju szczepionki) co najmniej 14 dni przed podróżą i posiadać dokument potwierdzający szczepienie (Świadectwo Szczepienia). Dzieci poniżej 6 roku życia mogą podróżować z rodzicami

Posiadać zaświadczenie lekarskie z wynikiem laboratoryjnym wskazującym negatywny wynik testu metodą PCR do 72 godzin przed wylotem.

Mieć polisę ubezpieczeniową na kwotę nie mniejszą niż 100 000 USD, która pokrywa koszty opieki zdrowotnej i leczenia lub wszelkie inne wydatki dodatkowe w przypadku zakażenia COVID-19 przez cały pobyt podróżnego w Królestwie.

Odbyć na miejscu 3 razy test na COVID-19 metodą RT-PCR.

Pierwszy raz w dniu przylotu (dzień 0) na lotnisku Phuket. Turysta musi pozostać w pokoju hotelowym przez 1 noc czekając na wyniki. Turysta ma otrzymać powiadomienie o wynikach drugiego dnia za pośrednictwem Menedżera (menedżera COVID-19)

Po raz drugi test odbędzie się w dniu 6-7 w hotelu lub w laboratorium (zewnętrznym laboratorium) przez szpital kontraktujący [przydzielony do świadczenia usług badania COVID w hotelu, w którym przebywa turysta]

Trzeci test odbędzie się w dniach 12-13 w hotelu, rezydencji lub laboratorium (laboratorium na świeżym powietrzu) ​​przy szpitalu zlecającym.

Musi zatrzymać się w hotelu, który otrzymał certyfikat SHA + (SHA Plus) w Phuket przez okres 14 nocy, zanim będzie mógł podróżować poza Phuket w celu podróżowania po innych prowincjach. W przypadku pobytu krótszego niż 14 nocy, należy podróżować wyłącznie w granicach Phuket.

Podróżni mogą podróżować po Phuket i prowadzić działalność turystyczną oraz odwiedzać placówki usługowe, które otrzymały standardy SHA+ (SHA Plus) w ramach środków DMHTTA

Odwiedzający muszą zainstalować na swoich urządzeniach mobilnych 2 aplikacje do śledzenia – MorChana i ThailandPlus zezwalające na śledzenie współrzędnych geograficznych (GPS) za pośrednictwem aplikacji przez cały okres pobytu w Tajlandii.

Oficjalna lista krajów zakwalifikowanych do programu Phuket Sandbox na której znajduje się również Polska

Należy pamiętać że naruszenie zasad, ukrywanie lub fałszowanie danych podróży lub infekcji Covid-19 może skutkować grzywną lub więzieniem.

Wreszcie, nowe przepisy przewidują kary za naruszenia, w tym deportację i zakaz ponownego wjazdu do Tajlandii dla obcokrajowców, a obywatelom Tajlandii grozi do 2 lat więzienia i 100 000 bahtów grzywny. 

Organizatorzy wycieczek, którzy świadomie przewożą osoby łamiące zasady, podlegają takim samym karom, a ich koncesja może zostać zawieszona lub cofnięta.

źródło; thethaiger/

Photo by Vitaly Sacred on Unsplash