6 lipca 2021

1148 odnalezionych ciał dzieci rdzennych mieszkańców Kanady

Zaledwie kilka dni temu odnaleziono kolejne masowe groby dzieci, które w szkołach prowadzonych przez kościół katolicki były wykorzystywane, torturowane a potem z zimną krwią zabijane. Były to 182 ciała, co razem daje już 1148 odnalezionych ciał dzieci. W odkrytych grobach odnaleziono również ciała noworodków.

„Byliśmy dziećmi” napisane czerwoną farbą na drzwiach katedry w Saskatoon w Kanadzie. fot/@ChickieNugs/tt

W środę badania georadarem, wskazały na szczątki 182 dzieci przy byłym budynku szkoły św. Eugeniusza w pobliżu Cranbrook w Kolumbii Brytyjskiej.

W ubiegłym tygodniu w prowincji Saskatchewan odnaleziono 751 nieoznaczonych grobów przy szkole Marieval Indian Residential School. 

Pod koniec maja br. w Kolumbii Brytyjskiej znaleziono masowe groby ze szczątkami 215 dzieci które uczyły się w Kamloops Indian Residential School.

Świadkowie tamtych wydarzeń zaczęli w końcu głośno mówić o dokonanych zbrodniach. To ludobójstwo wywołało falę protestów, podpaleń katolickich kościołów a katolickie pomniki zaczęły ociekać czerwoną farbą.

Kanada zażądała przeprosin od papieża Franciszka.

„Oczekujemy od Kościoła, że przejmie odpowiedzialność za swoją rolę” oświadczył szef rządu Justin Trudeau na konferencji prasowej.

Miasto Calgary w swoim komunikacie podało, że policja prowadzi już dochodzenie w sprawie oblania czerwoną farbą dziesięciu kościołów. W jednym kościele wybito okno.

Odciski dłoni, liczba +215+ i inne zapisane znaki sugerują, że ten akt wandalizmu był odpowiedzią na groby odnalezione przy byłych residential schools. Zważywszy na krzywdy, jakie ten rozdział w historii wyrządził rdzennym mieszkańcom naszej społeczności, zrozumiałe jest, że emocje i napięcia są bardzo silne” – poinformowano w komunikacie.

W ciągu zaledwie tygodnia spłonęło sześć kościołów, ostatni z nich w środę w Morinville w Albercie, na północ od Edmonton. Policja poinformowała że prowadzi w tej sprawie dochodzenia.

Premier Kanady Justin Trudeau, powiedział że „ jest to niewłaściwe, że widzimy przypadki wandalizmu i podpaleń w całym kraju, w tym wobec katolickich kościołów”.

Dzieci rdzennych mieszkańców Kanady były odbierane rodzicom następnie ładowane na wozy bydlęce i wywożone do szkół na odludziu prowadzone przez kościół katolicki.

W zależności od wieku trafiały do różnych kategorii, były segregowane w różnych miejscach. Choć oficjalnie zabierano dzieci od 7 do lat 16, od 1908 roku od 6 do 15 w praktyce do tych miejsc kaźni trafiały nawet dzieci dwuletnie.

Celem tych placówek była walka z kulturą rdzennych mieszkańców ich wynarodowienie, dzieci były całkowicie odcinane od tradycji swoich przodków.

W szkołach ich imiona przestawały obowiązywać, nadawano im numery. Zabierano ubrania i zakładano mundurki. Za używanie ojczystego języka stosowano dotkliwe kary, dzieci nie znały angielskiego więc były regularnie bite.

Stosowano również jako karę krzesło elektryczne. Wiele z tych ofiar po okrutnych gwałtach i torturach dokonanych przez księży i zakonnice cierpiało na depresję i popełniło samobójstwo.

Na dzieciach przeprowadzano również eksperymenty medyczne.

System szkół finansowany był przez kanadyjskie państwo.

„Najpierw obcięli nam włosy potem oblali nas środkami chemicznymi, po nich długo chorowałyśmy, do tej pory mam bóle głowy. Po posiłkach które nam podawali wymiotowałyśmy a potem musiałyśmy zjadać własne wymiociny” – wspomina ocalała rdzenna mieszkanka Kanady. „Mówią że jesteśmy „ocaleńcami” przeżyliśmy tortury i pranie mózgów, te przymusowe szkoły to były obozy koncentracyjne”.

Dopiero w XXI wieku powołano Komisję Prawdy i Pojednania która uznała że było to „kulturowe ludobójstwo”.

Władze Kanady przeprosiły rdzennych mieszkańców zobowiązując się do spłaty odszkodowań.

Kościół katolicki w tej sprawie milczy.

Według oficjalnych danych zaginionych jest 4 tysiące dzieci ale możliwe że jest ich nawet 30 tysięcy. Organizacje rdzennych mieszkańców w Kanadzie zapewniają że odnajdą wszystkie zaginione groby dzieci.

Czy to początek końca instytucji kościoła rzymskokatolickiego? Bez wątpienia jeszcze wiele ukrywanych faktów wyjdzie na jaw.

Autor; K.M

_____________________