14 lipca 2021

Wspieraj edukację dzieci na Zanzibarze

Zanzibar School of Hope to mała, lokalna szkoła w wiosce Nungwi na Zanzibarze, założona w 2015 roku. Szkoła działa na zasadzie organizacji non-profit, nie jest finansowana przez rząd, tylko z datków ludzi dobrej woli. Jej mottem są słowa Nelsona Mandeli: “Edukacja jest najpotężniejszą bronią, której można użyć, aby zmienić świat”.

Zanzibar stanowi autonomiczna część Tanzanii (podmiot federacji). Zajmuje powierzchnię 2643 km² na której występują liczne plantacje goździkowca i palmy kokosowej. Jednakże ważną rolę w gospodarce Zanzibaru odgrywa turystyka.

Odkąd od 2000 roku inwestorzy z Europy Zachodniej skorzystali z możliwości zainwestowania w budowę nowych hoteli, restauracji, szkół nurkowania, supermarketów i pubów w celu świadczenia usług turystycznych, pojawiły się nowe miejsca pracy.

Niestety z powodu braku wykształcenia i nieznajomości języka angielskiego wiele osób ma trudności ze znalezieniem pracy, nawet jeśli istnieje wiele możliwości zatrudnienia w branży turystycznej na tym obszarze.

Wiele z tych miejsc pracy jest podejmowanych przez osoby pochodzące z kontynentalnej Tanzanii, Kenii czy Dares Salaam lub innych krajów afrykańskich, pozostawiając ludność Nungwi bez szans skorzystania z tych możliwości.

Nungwi to tradycyjna, konserwatywna wioska. Jest to również główna przyczyna dużego braku zainteresowania miejscowej ludności edukacją. I z jednej strony to miejsce to przepiękne rajskie plaże, z drugiej – smutny obraz ubóstwa i braku wykształcenia.

Dlatego też w lipcu 2015 r. pan Coco (który jest obecnym dyrektorem Zanzibar School of Hope) i jego przyjaciel Orimos z Ugandy postanowili założyć bezpłatny szkolny projekt dla dzieci z biednych rodzin.

Celem było dotarcie do najbiedniejszych rodzin, których trudna sytuacja materialna nie pozwala na posłanie dzieci do szkół oraz wspieranie i wzmacnianie pozycji sierot, dzieci i młodzieży pochodzących z tych rodzin poprzez zapewnienie im opieki i wsparcia w zakresie edukacji szkolnej, zdrowotnej oraz przekazywania umiejętności szkolenia zawodowego.

Szkoła zaoferowała darmową edukację dzieciom, których rodzin nie stać nawet na niewielkie opłaty, czy wydatki związane z zakupem ubrań lub przyborów szkolnych.

W 2015 roku szkoła liczyła początkowo 20 uczniów, którzy uczyli się w malutkim budynku. Bardzo szybko lokalna społeczność zgodziła się dołączyć do rozwoju szkół nawet z odległych wiosek i obszarów. Już po czterech miesiącach liczba uczniów wzrosła do ponad 60, co spowodowało, że część zajęć odbywała się w plenerze.

Dzięki zbiórce funduszy w 2016 r. szkoła mogła przenieść się do większego budynku. Po kolejnej akcji zbierania funduszy budynek został rozbudowany i obecnie znajduje się tam 6 w pełni wyposażonych sal lekcyjnych z toaletą, placem zabaw, biurem i kuchnią.

Coco – dyrektor #ZanzibarSchoolOfHope widząc jak dużym zainteresowaniem cieszy się jego placówka w Nungwi, stworzył sieć małych szkół non profit Community schools chain , które zlokalizowane są na obszarach wiejskich, gdzie dzieci nie miały dostępu do edukacji, a rząd Zanzibaru odmówił pomocy w utworzeniu tych placówek. Sieć tę tworzy już 5 szkół; Pangeni, Umbuji, Tumbatu, Kibele i Pagali.

Długoterminowym celem Zanzibar School of Hope jest zapewnienie lokalnej młodzieży możliwości poprawy standardów życia w przyszłości.

Obecnie do szkoły uczęszcza ponad 200 dzieci w wieku 3- 6 lat, zatrudnionych jest 6 nauczycielek. Warto zwrócić uwagę, iż pensje nauczycielek nie są stałe a uzależnione od miesięcznych wydatków szkoły (czynsz, prąd, woda pitna kupowana w cysternach, produkty żywnościowe na posiłki dla dzieci, przybory szkolne, środki chemiczne, lekarstwa).

Czynsz za budynek jest bardzo wysoki, a ponieważ szkoła nie czerpie żadnych zysków, aby zdobyć środki na pokrycie wysokich kosztów, dyrektor, wolontariusze i nauczyciele zbierają fundusze dla Zanzibar School of Hope.

Poszukują oni sponsorów i prywatnych darczyńców, którzy zechcą wesprzeć szkołę finansowo i rzeczowo.

Przedmioty, które są obecnie potrzebne to:

–  kredki

– ołówki

– książki lub zeszyty do pisania

– książki w języku angielskim

– gumki

– temperówki

– linijki

– nożyczki

– kreda do tablicy

– tablice znikopisy

– krzesła lub stoły do ​​zajęć

– farba do ścian

– pasta do zębów

– lekarstwa na problemy skórne

– ubranka dla dzieci w wieku 3-6 lat

– zabawki dla dzieci

– cysterna wody

Kontakt w sprawie pomocy ; anowowiejska@gmail.com

Więcej informacji można znaleźć na stronach:

https://zanzischoolofhope.wixsite.com/project/children-project

Instagrami: @school.of.hope

facebook: https://www.facebook.com/Community-schools-chain-104940634800481/