18 lipca 2021

Ponad 150 tys osób protestowało we Francji przeciwko przymusowi szczepień

W sobotę w całej Francji odbyły się masowe protesty. Ludzie wyrazili swój sprzeciw wobec planom prezydenta Emmanuela Macrona wymuszającym szczepienia pracowników służby zdrowia i obowiązkowym certyfikatom COVID-19 w celu korzystania z miejsc użytku publicznego.

Prezydent Macron ogłosił szeroko zakrojone i szokujące działania mające na celu walkę z szybkim wzrostem zakażeń koronawirusem, które według protestujących naruszają wolność wyboru tych, którzy nie chcą się zaszczepić.

Odwiedzając ośrodek w Anglet w południowo-zachodniej Francji, premier Jean Castex powiedział, że szczepienia, które na razie nie są obowiązkowe dla ogółu społeczeństwa, są jedynym sposobem walki z wirusem.

„Słyszę pojawiającą się niechęć, ale myślę, że musimy za wszelką cenę przekonać wszystkich naszych współobywateli do zaszczepienia, to najlepszy sposób na poradzenie sobie z kryzysem zdrowotnym”.

„Wariant Delta jest tutaj, nie możemy ukrywać prawdy, jest bardziej zaraźliwy niż poprzednie. Musimy się dostosować i stawić temu czoła” – powiedział Castex dziennikarzom w południowo-zachodniej Francji.

Marsze odbyły się nie tylko w Paryżu ale również w największych francuskich miastach, takich jak Marsylia, Lyon i Lille i w wielu mniejszych ośrodkach. Mniejsze wiece miały miejsce we Francji przez cały tydzień.

„Każdy jest suwerenny we własnym ciele. W żaden sposób prezydent nie ma prawa decydować o moim indywidualnym zdrowiu” – powiedział jeden z protestujących w Paryżu, który przedstawił się jako Chrystelle.

Protestujący skandowali „wolność” i domagali się dymisji Prezydenta.

Protestujący postrzegają taką politykę zdrowotną jako niedopuszczalny przymus, dyskryminację sceptyków wobec szczepionek i posuwanie się w kierunku tyranii ze strony rządu.

W przeciwieństwie do niektórych poprzednich wydarzeń, sobotnie wiece były w większości spokojne, z wyjątkiem kilku drobnych incydentów.

W Paryżu wzięli udział prawicowi politycy Florian Philippot i Nicolas Dupont-Aignan. Philippot, były wiceprzewodniczący Frontu Narodowego, ogłosił swoją kandydaturę w przyszłorocznych wyborach prezydenckich w tym tygodniu. Rozdzierano na kawałki również kartę szczepień w geście protestu.

Lider francuskiej lewicy Jean-Luc Mélenchon uważa że wprowadzenie paszportu szczepionkowego nie ma nic wspólnego z działaniem na rzecz zdrowia a tworzy społeczeństwo podlegające ciągłej kontroli, która uwłacza godności człowieka.

Pomimo ogromnych protestów zalewających cały kraj, opublikowany w piątek sondaż Ipsos-Sopra Steria wykazał, że ponad 60 procent Francuzów zgadza się z obowiązkowymi szczepieniami dla pracowników służby zdrowia, a także z wymogiem posiadania przepustki zdrowotnej w niektórych miejscach publicznych.

Biuro Castex poinformowało, że Francja wzmocni ograniczenia dotyczące nieszczepionych podróżnych, aby przeciwdziałać rozprzestrzenianiu wirusa, jednocześnie otwierając drzwi dla tych, którzy otrzymali wszystkie swoje szczepienia.

Po spadku z ponad 42 000 dziennie w połowie kwietnia do mniej niż 2 000 dziennie pod koniec czerwca, średnia liczba nowych infekcji we Francji wzrosła do prawie 11 000 dziennie.

Około 55,1 procent Francuzów otrzymało pojedynczą dawkę szczepionki, a 44,2 procent zostało w pełni zaszczepionych.

Na obecnym etapie pandemii wchodzimy w okres „dopychania kolanem” – jak to określił jeden z internautów. Ci którzy nie dali się zmanipulować i ujarzmić, nie dadzą się przekonać do szczepień za pomocą taniej propagandy.

Władza o tym wie że trzeba czegoś naprawdę mocnego aby ich zmusić. To bardzo ważny etap, bo wchodzimy w jego newralgiczną część wymierzoną obecnie nie tylko w dorosłych świadomych ludzi ale również w dzieci. O przyzwyczajenie ich do więzienia bez krat.

Dzieci nie będą pamiętać że kiedyś była wolność, że człowiek miał prawo wyboru.

Obecnie wariant DELTA ma napuścić na siebie zaszczepionych na niezaszczepionych i dać władzy paszport do ich izolacji, likwidacji i wprowadzania coraz większych ograniczeń wolności.

Autor; K.M

Photo by Koshu Kunii on Unsplash

_______________________