19 lipca 2021

Pierwszy odnotowany przypadek ludzkiej ospy małp w USA od 2003 roku

Małpia ospa wśród ludzi. CDC ostrzegło, że pasażer z ludzką małpią ospą podróżował z Nigerii przez Atlantę do Dallas. Umarł weterynarz z Pekinu, który został potwierdzony jako pierwszy w Chinach przypadek zakażenia człowieka wirusem Monkey B.

15 lipca mieszkaniec Dallas wyleciał z Nigerii do Teksasu, gdzie jest obecnie hospitalizowany. Pacjent jest w dobrym stanie.

Ryzyko przeniesienia choroby podczas podróży jest prawdopodobnie bardzo niskie, biorąc pod uwagę, że maski były obowiązkowe podczas lotu, co ogranicza ryzyko transmisji infekcji.

Według czasopisma „China CDC Weekly”, weterynarz złapał wirusa po przeprowadzeniu sekcji dwóch martwych małp w marcu. Mężczyzna z Pekinu zaczął odczuwać nudności i wymioty, a miesiąc później pojawiła się gorączka i objawy neurologiczne.

Czym jest małpia ospa?

Ospa małp to wirus, który jest genetycznie spokrewniony z ospą i krowią. Wirus został po raz pierwszy odkryty u małp laboratoryjnych w Danii w 1958 roku.

W 1970 roku w Demokratycznej Republice Konga zidentyfikowano pierwszy przypadek małpiej ospy u ludzi. Od tego czasu w niektórych krajach afrykańskich, a także w krajach zachodnich i azjatyckich doszło do niewielkich epidemii.

Jak się objawia małpia ospa?

Oprócz bycia w tej samej rodzinie wirusów co ospa, objawy małpiej ospy są podobne, choć łagodniejsze. Początkowe objawy obejmują gorączkę, ból głowy, bóle mięśni, bóle pleców, obrzęk węzłów chłonnych, dreszcze i wyczerpanie.

U chorego pojawia się również wysypka na twarzy i ciele, która następnie pokrywa się strupami.

Czy małpia ospa zdarzyła się wcześniej w Ameryce?

W 2003 roku zainfekowało się 47 osób. Jak na razie pacjent w Teksasie jest jedynym, o którym wiadomo, że tym razem jest zarażony małpią ospą.

Jak rozprzestrzenia się ospa małp?

Głównie przez uszkodzoną skórę (np. zadrapanie przez zwierzę z ospą małpią), przez układ oddechowy lub przez błony śluzowe, które mają kontakt z wirusem, takie jak oczy, usta i nos.

Czy istnieje lekarstwo na ospę małp i czy jest ona śmiertelna?

Nie wytworzono lekarstwa ani szczepionki na ospę małp. Wirus zabije nawet 1 na 10 zarażonych przez siebie osób.

Czy możemy spodziewać się nowej epidemii?

Na razie nie powinniśmy się zamartwiać, bo odnotowano w ciągu ostatnich dni tylko dwa przypadki. Środki ostrożności związane z COVID-19 zniwelują rozprzestrzenianie się wirusa ospy małp.

Autor; Dominik Serwacki

źródło: DallasNews.com / BBC / hindustantimes.com