21 lipca 2021

"Lewitujący" chiński superpociąg osiąga prędkość 600 km/h

20 lipca 2021 roku, z linii montażowej w mieście Qingdao we wschodniej prowincji Shandong w Chinach zjechał pociąg "Maglev". Pojazd opracowany przez państwową korporację China Railway Rolling Stock Corporation, który może osiągnąć prędkość 600 kilometrów na godzinę jest uważany za najszybszy pociąg na świecie.

„Maglev” to skrót od „lewitacji magnetycznej”. Pociąg wydaje się „lewitować” dzięki polu magnetycznemu, które sprawia, że ​​przez całą jazdę unosi się nad torem.

Podczas rozpędzania i hamowania stosowane są koła, gdyż indukuje się wtedy zbyt mała siła, niewystarczająca do lewitacji pociągu w torze.

Dzięki polu magnetycznemu, pociąg jest w stanie osiągnąć prędkość wynoszącą 600 km/h.

Liang Jianying, zastępca dyrektora generalnego i główny inżynier CRRC Sifang, powiedział chińskim mediom państwowym, że oprócz prędkości pociąg emituje niski poziom hałasu i wymaga mniej konserwacji niż inne pociągi dużych prędkości.

Maglev będzie mógł pokonać odległość pomiędzy Szanghajem a Pekinem (blisko tysiąc km) w ciągu zaledwie 2,5 godziny. To szybciej niż podróż samolotem, która zajmuje 3 godziny.

Niestety brak ukończonych sieci torów maglev jest powodem dla którego obecnie pojazd nie powita jeszcze pasażerów. Pojazd ma wyruszyć w pierwsze trasy z pasażerami nawet za trzy lata.

Obecnie Chiny mają jedną linię maglev do użytku łączącą lotnisko Pudong w Szanghaju ze stacją Longyang Road w mieście. 30-kilometrowa podróż trwa około siedmiu i pół minuty, a pociąg osiąga prędkość 430 km/h.

Podobno w trakcie budowy jest kilka nowych sieci maglev, w tym jedna łącząca Szanghaj i Hangzhou, a druga łącząca Chengdu i Chongqing.