3 sierpnia 2021

Pierwsze na świecie studia dla influencerów

Uniwersytet Nauk Stosowanych Tampere w Finlandii w styczniu 2022 r. otworzy swoje drzwi dla influencerów i osób zajmujących się pokrewnymi czynnościami w Internecie.

Influencer (ang. influence „wpływ”, „wpływać”) słowo identyfikujące osobę działającą w wirtualnym świecie mediów społecznościowych, która dzięki swoim zasięgom, obserwatorom, ma znaczący wpływ na kształtowanie świadomości.

Osoby te, są wykorzystywane w kampaniach reklamowych, ponieważ potrafią umiejętnie wpływać na zachowania internautów którzy w efekcie dążą do naśladowania ich zachowań. Kampania marketingowa za pośrednictwem mediów społecznościowych przynosi efekty ze względu na zaufanie, jakim obserwatorzy darzą influencerów.

Wydawałoby się że jest to proste, polega na wstawianiu ładnych zdjęć okraszonych konkretną tematyką. Niby nic trudnego i choć chętnych do bycia influencerami jest wielu tylko nielicznym to się udaje…

Aby wyjść naprzeciw temu jakże ciekawemu wyzwaniu Uniwersytet Nauk Stosowanych Tamepere w Finlandii w ramach nowego programu Influencers Academy przygotowuje zupełnie nowy kierunek studiów. Harmonogram przewidziany jest na okres 3,5 roku, a koszt studiów ma wynieść 34,3 tys. euro. Po ukończeniu programu studenci otrzymają tytuł licencjata w dziedzinie przedsiębiorczości i zarządzania zespołowego.

Na studiach czeka 20-25 miejsc dla aspirujących i międzynarodowych influencerów, którzy swoje działania w socjal mediach traktują jako budowanie własnej marki osobistej a swoje zasięgi planują wykorzystywać w kampaniach marketingowych.

Władze uczelni zapowiedziały, że zajęcia będą miały głównie charakter praktyczny i w większości opierać się będą na coachingu grupowym. Studenci będą uczyć się jak zarządzać personelem, księgowością, marketingiem oraz innymi dziedzinami związanymi z prowadzeniem własnego biznesu. Dodatkowo każdy z uczestników będzie musiał założyć i prowadzić w Finlandii swoją firmę, aby nabyć umiejętności niezbędnych w prowadzeniu marki osobistej.

Są to pierwsze w historii edukacji tego typu studia. Wygląda na to, że opinia o osobach wywierających wpływ w Internecie może niedługo diametralnie się zmienić.

Autor; Anna P.