4 sierpnia 2021

Wegańskie mleko z ziemniaka

Wegańskie mleko dostępne jest z ryżu, migdałów, owsa czy soi. Obecnie do tego wachlarza produktów możemy dodać mleko z ziemniaka. Produkt jest pomysłem szwedzkiej marki Veg of Lund. Mleko nazywa się Dug i zostało opracowane przez prof. Evę Tornberg z Lund University. Napój dostępny jest w wersjach: Original, Barista i Unsweetened.

Ziemniak jest rośliną uprawianą na masową skalę na całym świecie. Bulwy bogate są w skrobię, błonnik, białka, aminokwasy, są źródłem witaminy C, beta-karotenu, fosforu i potasu.

Nic więc dziwnego, że ta wywodząca się z Ameryki Południowej roślina, dostarczona Europejczykom z końcem XVI wieku zyskała przydomek „królowej jadłospisów”. W uprawach światowych znajduje się na czwartym miejscu zaraz po kukurydzy pszenicy i ryżu.

Oprócz ziemniaków i wody wiemy że w składzie mleka Dug znajduje się także białko grochu, błonnik cykorii i olej rzepakowy. Napój nie zawiera glutenu, orzechów ani laktozy, wzbogacony jest o wapń, witaminę D i kwas foliowy a zawartość cukru i kwasów tłuszczowych jest na niskim poziomie.

Napój, jak zapewnia firma nie różni się za bardzo od reszty wegańskich odpowiedników mleka krowiego i świetnie się pieni, dlatego można go użyć na przykład do kawy latte.

Asortyment rozszerzony na trzy warianty: DUG ORIGINAL, BARISTA i UNSWEETENED, wprowadzony został na rynek hurtowy i cateringowy w Szwecji i Wielkiej Brytanii.

Produkt DUG został ukoronowany ZWYCIĘZCĄ jako Najlepszy Produkt Przyjazny Alergii, a także ZALECANY jako Najlepszy Napój Roślinny podczas World Food Innovation Awards 2021.

Dug można zamówić w sklepach internetowych, w zależności od wersji litr kosztuje od 11 do 22 złotych.

Autor; Anna P.

zdjęcie; Dug