15 sierpnia 2021

Trzęsienie Ziemi o Sile 7,2 nawiedziło Haiti. Trwają akcje ratunkowe

Co najmniej 300 osób zginęło a ponad 1800 zostało rannych z powodu sobotniego trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,2 na Haiti. Według amerykańskiej Służby Geologicznej (USGS) epicentrum trzęsień znajdowało się w rejonie miejscowości Petit Trou de Nippes ok. 150 km od stolicy kraju Port-au-Prince. Trzęsienie było odczuwalne nie tylko w całym kraju ale również na Kubie i Jamajce.

Fot/Twitter

Sobotnie trzęsienie ziemi niemal zrównało z ziemią niektóre miasta wywołując osuwiska utrudniające akcje ratunkowe.

Ludzie wybiegali na ulice w poszukiwaniu pomocy, ratując tych, którzy zostali uwięzieni w gruzach zawalonych domów, hoteli i innych konstrukcji.

„Żyjemy dzisiaj, ponieważ Bóg nas kocha” – powiedziała jedna z kobiet, której dom zawalił się chwilę po tym, jak ona i jej syn wyszli na zewnątrz, gdy poczuli, że ziemia zaczęła się trząść.

Zniszczone zostały domy mieszkalne, kościoły, hotele, ośrodki zdrowia. Urzędnicy poinformowali, że liczba osób rannych lub zaginionych ciągle rośnie, a szpitale są przepełnione pacjentami. 

Do epicentrum trzęsienia wysyłane są misje poszukiwawczo- ratunkowe. Wciąż wydobywane sią osoby uwięzione pod gruzami zawalonych domów. Ranni przewożeni są do okolicznych szpitali w Pestel, Corailles i Roseaux.

Rząd Haiti ogłosił miesięczny stan wyjątkowy. 

Do późnych godzin w sobotę na wyspie wystąpiło sześć wstrząsów wtórnych silniejszych niż 5,0 i dziewięć powyżej 4,0.

Claude Prepetit, haitański inżynier budownictwa i geolog, ostrzegał przed niebezpieczeństwem ze strony pękniętych konstrukcji i osunięć ziemi.

„Mniej lub bardziej intensywnych wstrząsów wtórnych należy się spodziewać przez miesiąc”, powiedział, ostrzegając, że niektóre budynki, „poważnie uszkodzone podczas trzęsienia ziemi, mogą się zawalić podczas wstrząsów wtórnych”.

Na maleńkiej wyspie Ile-a-Vache, około 10,5 mil od Les Cayes, trzęsienie ziemi uszkodziło nadmorski kurort popularny wśród haitańskich urzędników, liderów biznesu, dyplomatów i pracowników organizacji humanitarnych. Właściciel Abaka Bay Resort, powiedział że dziewięć z 30 pokoi w hotelu zawaliło się, ale że były puste nikt nie został ranny.

Trzęsienie ziemi nawiedziło kraj nieco ponad miesiąc po tym, jak prezydent Jovenel Moïse został zastrzelony w swoim domu. Wdowa po nim, Martine Moïse, która została poważnie ranna w ataku, opublikowała na Twitterze wiadomość wzywającą do jedności wśród Haitańczyków: „Moi bracia i siostry, musimy zebrać się razem, aby zademonstrować naszą solidarność”. – napisała.

Katastrofa pogłębiła także trudną sytuację Haitańczyków, którzy już zmagali się z pogłębiającym ubóstwem.

Poprzednie ogromne trzęsienie ziemi na Haiti 12 stycznia 2010 roku o magnitudzie 7 spowodowało poważne zniszczenia w stolicy i innych miastach. Zginęło wtedy ponad 200 tys. osób, ponad 300 tys. zostało rannych a 1,5 miliona osób straciło dach nad głową.

Autor; K.M

źródło; apnews.com

______________________