23 sierpnia 2021

Angelina Jolie założyła konto na Instagramie aby pomóc kobietom z Afganistanu

Angelina Jolie, jedna z największych światowych gwiazd kina dołączyła do Instagrama, wykorzystując platformę do zwrócenia uwagi na sytuację w Afganistanie.

Aktorka w ciągu 3 dni zebrała 7,7 miliona obserwujących. Jolie dołączyła do platformy w piątek, jej pierwszy post dotyczył listu, który, jak twierdzi otrzymała od nastoletniej Afgańskiej dziewczyny, której imię i lokalizacja zostały zamazane. W opublikowanym liście autorka wyraża swoje obawy i lęk o życie pod rządami talibów, pisząc: „znowu jesteśmy w więzieniu”.

„Zanim wkroczyli talibowie… wszyscy mieliśmy prawa, mogliśmy swobodnie ich bronić” – czytamy w liście. „Ale kiedy przyszli, wszyscy się ich boimy i wszystkie nasze marzenia zniknęły”.

Odkąd talibowie przejęli władzę nad Afganistanem cały świat z niepokojem obserwuje co dzieje się w tym kraju. W mediach społecznościowych pojawiają się wciąż nowe filmy przedstawiające dramatyczną sytuację afgańskich kobiet i dzieci które koczują w namiotach bez podstawowych środków do życia a obrazy ludzi na lotnisku w Kabulu mrożą krew w żyłach.

Teraz w pomoc Afgańczykom zaangażowała się Angelina Jolie. Co ważne Jolie założyła konto w mediach społecznościowych nie po to aby wstawiać piękne zdjęcia swojej osoby ale by służyć pomocą wszystkim uciśnionym kobietom walczącym o lepsze jutro.

Zaczęłam współpracę z ludzmi przesiedlonymi bo żarliwie wierzę w prawa człowieka” – napisała Jolie.

– „Aktualnie mieszkańcy Afganistanu tracą możliwość komunikowania się w mediach społecznościowych i swobodnego wyrażania siebie. Dołączyłam do Instagrama, by podzielić się ich historiami i być głosem ludzi z całego świata, walczącymi o podstawowe prawa człowieka” – napisała Angelina Jolie w opisie.

Aktorka napisała o swoich odwiedzinach w Afganistanie przed atakiem na World Trade Center w 2001 roku. Wspomniała że spotkała się wówczas z uchodźcami, którzy zmuszeni byli uciekać przed reżimem talibów. 

– To było 20 lat temu. Patrzenie na zmuszonych do ponownej ucieczki z powodu strachu i niepewności Afgańczyków jest odrażające – stwierdziła.

Angelina Jolie dodała też, że od lat obserwuje sytuację w Afganistanie:

– Poznałam tak wiele kobiet i dziewczynek, które nie tylko pragnęły edukacji, ale i walczyły o nią. Tak jak inni którzy są zaangażowani, nie odwrócę się. Będę dalej szukać sposobów pomocy – napisała, zachęcając obserwatorów, żeby do niej dołączyli.

Angelina Jolie od lat angażuje się w działalność humanitarną. W 2010 roku Jolie zaapelowała o pomoc dla ofiar powodzi w Pakistanie, gdzie żywioł zmusił do opuszczenia miejsc zamieszkania 20 mln osób.

Autor; K.M

________________________