24 sierpnia 2021

Zmarł legendarny perkusista zespołu The Rolling Stones - Charlie Watts

Charlie Watts, perkusista The Rolling Stones, nie żyje. Muzyk zmarł dziś w szpitalu w wieku 80 lat. O jego śmierci poinformowano na profilach zespołu The Rolling Stones Facebooku i Twitterze.

„Z ogromnym smutkiem ogłaszamy śmierć naszego ukochanego Charliego Wattsa. Odszedł spokojnie dziś w londyńskim szpitalu w otoczeniu swojej rodziny”

„Charlie był cenionym mężem, ojcem i dziadkiem, a także jako członek The Rolling Stones jednym z największych perkusistów swojego pokolenia”

– napisano w oświadczeniu na profilach Facebook i Twitter..

Chociaż nie określono przyczyny śmierci, wiadomo, że Watts był poddany w czerwcu zabiegowi medycznemu z powodu nieznanego stanu i miał opuścić nadchodzącą trasę koncertową zespołu „No Filter” po Ameryce Północnej.

Artystę miał zastąpić perkusista Steve Jordan. Rzecznik Wattsa powiedział, że zabieg medyczny był udany, ale potrzebuje „odpoczynku i regeneracji”.

U Wattsa zdiagnozowano raka gardła w 2004 roku, ale wyzdrowiał po dwóch operacjach.

Watts urodził się w Londynie w czerwcu 1941 roku. Zainteresował się perkusją po tym, jak zaprzyjaźnił się z Davem Greenem, obecnie basistą jazzowym.

Był członkiem The Rolling Stones od 1963 roku, kiedy poznał kolegów z zespołu: Micka Jaggera, Briana Jonesa i Keitha Richardsa w klubie rhythm and bluesowym w Londynie. 

Jego unikalny styl gry silnie zainspirowany jazzem, był centralnym elementem brzmienia zespołu. Praca Wattsa ze Stonesami trwała przez dziesięciolecia i przyniosła mu trzy nagrody Grammy.

Artysta jest powszechnie uważany za jednego z najlepszych perkusistów wszechczasów. Najspokojniejszy członek The Rolling Stones koncertował również z własną grupą – Charlie Watts Quintent. 

Jego ostatni koncert z The Rolling Stones odbył się dwa lata temu w Miami, choć w ostatnim okresie pojawił się również w transmisji na żywo z resztą zespołu na początku pandemii koronawirusa.

Obok Jaggera i Richardsa, Watts był jedynym członkiem zespołu, który pojawiał się na każdym albumie studyjnym z których ostatnim był cover albumu „Blue &Lonesome” z 2016 roku.

W 2007 roku Watts został sklasyfikowany na 4. miejscu listy 50 najlepszych perkusistów rockowych według „Stylus Magazine”.

Jego śmierć spotkała się z serdecznymi hołdami innych legend muzyki.

____________________________