25 sierpnia 2021

Czerwony Krzyż: 3 mln jemeńskich dzieci bez dostępu do edukacji

Według Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża trzy miliony jemeńskich dzieci jest pozbawiona możliwości edukacji z powodu trwającego konfliktu w kraju.

Ofiarami konfliktu w kraju są przede wszystkim najmłodsi a 24 miliony z 30,5 miliona mieszkańców wymaga natychmiastowej pomocy.

Od sierpnia 2019 roku nowy konflikt w południowym Jemenie pogłębił problem żywnościowy, sanitarny i brak dostępu do bezpiecznej wody. Konflikt poważnie wpłynął na systemy zaopatrzenia w wodę i utrudnił dostęp do urządzeń sanitarnych. Zamykanie szkół i szpitali zagraża dostępowi dzieci do edukacji i usług zdrowotnych.

8 sierpnia Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) poinformował, że 8,1 miliona jemeńskich dzieci wymaga pilnej pomocy edukacyjnej.

Katharina Ritz, szefowa delegacji MKCK w Jemenie, napisała na Twitterze: „Wraz z początkiem roku szkolnego w Jemenie nie zapominajmy, że konflikt zniszczył setki szkół i sprawił, że prawie trzy miliony dzieci nie mogą zacząć edukacji. Jemeńskie dzieci, jak wszystkie dzieci, muszą wrócić do szkoły”.

Od prawie siedmiu lat Jemen jest areną wojny, w której zginęło 233 tys. osób, a 80 proc. populacji uzależniło się od pomocy, aby przetrwać w najgorszym kryzysie humanitarnym na świecie.

__________________________