25 sierpnia 2021

ONZ otrzymuje informacje o masowych egzekucjach w Afganistanie

Wysoka Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka Michelle Bachelet oświadczyła, że według wiarygodnych doniesień, w Afganistanie łamane są prawa człowieka przez talibów, oraz dokonuje się zbiorowych egzekucji cywilów.

Z pogrążonego w kryzysie Afganistanu, napływają doniesienia o przypadkach poważnego pogwałcenia praw człowieka.

Według doniesień zbiorowe egzekucje dotyczą cywilów i członków afgańskich służb bezpieczeństwa, którzy się poddali.

W kontekście łamania praw człowieka Michelle Bachelet twierdzi że dochodzi do rekrutowania żołnierzy wśród chłopców, talibowie już teraz nie dotrzymują obietnic, jeśli chodzi o prawa kobiet oraz wolność mediów, dochodzi również do tłumienia protestów przeciwko rządom talibów oraz aktów przemocy.

Podkreśliła, że podstawowym wyznacznikiem respektowania praw człowieka przez talibów będzie sytuacja kobiet i dziewcząt w Afganistanie.

Poważne naruszenia praw człowieka przez talibów w przeszłości oraz doniesienia o zabójstwach i ukierunkowanych atakach w ostatnich miesiącach, zagrożone przemocą i represjami są również różnorodne mniejszości etniczne i religijne Afganistanu – dodała Michelle Bachelet.

O „doraźnych egzekucjach” przeprowadzanych przez talibów poinformowała również organizacja Human Rights Watch (HRW). Domniemane ofiary to byli pracownicy afgańskiego rządu i sił bezpieczeństwa. Jak wynika z ustaleń, wiele z tych incydentów miało miejsce poza stolicą Kabulu, w afgańskich prowincjach gdzie talibowie „obiecali” powszechną amnestię.

Associated Press podało, że w okolicach w Kabulu, obozie dla wysiedleńców, kobiety jadące do domu rikszą zostały zatrzymane i wychłostane za noszenie „odsłaniających sandałów”. Pojawiają się również doniesienia że kobietom nie wolno wychodzić bez męskiej eskorty.

– Tylko w ostatnim miesiącu ponad 1000 osób zostało zabitych bądź rannych w wyniku masowych ataków na ludność cywilną, zwłaszcza w prowincjach Helmand, Herat i Kandahar. Walki między talibami i afgańskimi siłami bezpieczeństwa na terenach miejskich powodują ogromne szkody. Co najmniej 241 tys. osób zostało zmuszonych do ucieczki ze swoich domów – powiedział sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

– To jest moment, aby powstrzymać ofensywę, aby rozpocząć poważne negocjacje. To moment, aby uniknąć przedłużającej się wojny domowej lub izolacji Afganistanu. – dodał Guterres.

Autor; K.M

Photo by Sohaib Ghyasi on Unsplash

_____________________________