25 sierpnia 2021

Palestyńskie dzieci wypuściły balony do nieba na znak dążenia do wolności

Palestyńskie dzieci we wtorek zaapelowały o zakończenie 14-letniej izraelskiej blokady w Strefie Gazy.

Blokada Strefy Gazy lądowa, morska i powietrzna została nałożona w 2007 roku przez Izrael i Egipt po przejęciu władzy w Strefie Gazy przez Hamas w wyniku tzw. bitwy o Gazę.

Podczas protestu dzieci wypuściły balony do nieba na znak ich dążenia do wolności. Podnieśli także flagę palestyńską wraz z transparentami z hasłami „Ratujmy nasze dzieciństwo” i „Jesteśmy dziećmi Palestyny… jesteśmy ciemiężonymi na naszej ziemi”.

W przemówieniu wygłoszonym w imieniu dzieci uczestniczących w wydarzeniu, jedno z palestyńskich dzieci powiedziało: „Izraelskie zbrodnie są kontynuowane przeciwko Strefie Gazy, pozbawiając nas jako dzieci normalnego życia”.

„Blokowali nas, oblegali nasze życie, okradali nas z wolności i pozbawiali wygodnego życia i podstawowych praw” – powiedział.

Palestyńskie dziecko wezwało również organizacje międzynarodowe i prawa człowieka do „ścigania izraelskiej okupacji” i do konieczności „wspierania dzieci z Gazy, które odrzucają nałożoną na nie niesprawiedliwość”.

Blokada Strefy Gazy została skrytykowana m.in. przez Radę Praw Człowieka ONZ.

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża uznaje blokadę Strefy Gazy za formę odpowiedzialności zbiorowej, zakazanej na mocy konwencji genewskich. W 2010 roku Komitet wezwał do zniesienia blokady.

Analiza prawna powstała na Uniwersytecie Kalifornijskim definiuje blokadę Strefy Gazy jako działanie wojenne mające na celu osłabienie logistyczne przeciwnika.

Autorzy analizy twierdzą, że blokada jest w pełni zgodna z tą definicją, wobec czego ograniczanie ruchu ludności cywilnej Strefy Gazy jest wykroczeniem w rozumieniu prawa międzynarodowego.

żródło; middleeastmonitor.com/ wikipedia.org

________________________________