26 sierpnia 2021

Airbnb oferuje tymczasowe zakwaterowanie dla 20 000 afgańskich uchodźców

Airbnb.org uruchamia fundusz o wartości 25 milionów dolarów na wsparcie uchodźców i osób ubiegających się o azyl. Dyrektor generalny Airbnb Brian Chesky napisał na Twitterze, że firma będzie gościć 20 000 afgańskich uchodźców na całym świecie od zaraz.

Airbnb.org ogłosiło 25-milionowy Fundusz skierowany dla uchodźców i osób ubiegających się o azyl na całym świecie, zaczynając od programów prowadzonych przez organizacje partnerskie non-profit w Stanach Zjednoczonych, Europie Środkowej i Ameryce Południowej.

Nie wiadomo dokładnie, jak długo potrwa oferta mieszkaniowa platformy Airbnb. Firma ma zamiar płacić za pobyt afgańskich uchodźców w domach dostępnych na jej platformie. 

Fundusze pochodzą bezpośrednio od Airbnb, i darczyńców na Fundusz na rzecz Uchodźców. „Wysiedlenie i przesiedlenie uchodźców afgańskich do Stanów Zjednoczonych i innych krajów jest jednym z największych kryzysów humanitarnych naszych czasów” – stwierdził Chesky . 

„Czujemy się odpowiedzialni, aby zrobić krok naprzód”.

Chesky wspomniał, że będą ściśle współpracować z lokalnymi partnerami i organizacjami pozarządowymi, aby mieć pewność, że spełniają najpilniejsze potrzeby.

Twierdzi że już zapewnili zakwaterowanie 165 uchodźcom, którzy niedawno przybyli do Ameryki. Ma nadzieję, że działania Airbnb zachęcą inne duże firmy do zaangażowania się i pomocy w kryzysie.

„Od 2012 roku gospodarze na Airbnb otworzyli swoje domy i pomogli ludziom zyskać poczucie więzi i przynależności pośród ogromnych kryzysów. Fundusz na rzecz Uchodźców Airbnb.org rozszerzy tę hojność i pracę naszych organizacji partnerskich, aby połączyć więcej uchodźców i osób ubiegających się o azyl z miejscami, które mogą nazwać domem, gdy pracują nad odbudową swojego życia –

powiedział Joe Gebbia, współzałożyciel Airbnb i dyrektor ds. Produktów Airbnb.

To nie pierwszy raz, kiedy Airbnb zaoferowało pomoc uchodźcom. Firma twierdzi, że od 2012 roku pomogła już 75 000 osobom.

Pomysł udostępniania domów powstał w momencie, gdy jeden z właścicieli domów wystawionych na platformie skontaktował się z Airbnb po huraganie Sandy, który uderzył w Nowy Jork, aby dowiedzieć się, czy może udostępnić swój dom za darmo. 

Od tego czasu Airbnb ruszyło z programem zapewnienia domów osobom poszkodowanym przez pożary, uchodźcom, ubiegającym się o azyl oraz pracownikom pierwszej linii opieki zdrowotnej podczas pandemii COVID-19.

Gdzie zmierzają ci, którzy opuszczają Afganistan? 

Do sąsiednich krajów takich jak Pakistan i Iran które przyjmują najwięcej afgańskich uchodźców. W 2020 r. do Pakistanu przybyło 1,45 mln uchodźców, a 780 tys. osiedliło się w Iranie. 

Na trzecim miejscu, z 181 100 uchodźcami, znalazły się Niemcy. 

Obecnie talibowie kontrolują przejścia graniczne do Pakistanu i Iranu, a ci, którzy chcą opuścić kraj drogą lądową, są blokowani. 

W tej chwili osoby ewakuowane z lotniska w Kabulu są transportowane do Kuwejtu i Kataru w celu przeprowadzenia procesu weryfikacji. 

Stamtąd zostaną przesiedleni do Stanów Zjednoczonych lub innych krajów przyjmujących uchodźców. Przypuszczalnie to właśnie tam Airbnb wkroczy z pomocą aby pomóc im się zadomowić.

źródło; news.airbnb.com/ mymodernmet.com/

_____________________________________________________