30 sierpnia 2021

Izrael wprowadza trzecią dawkę "przypominającą" i anuluje dotychczasowe zielone przepustki

Wszyscy Izraelczycy zaszczepieni dwoma dawkami szczepionki na koronawirusa będą mogli otrzymać trzecią dawkę "przypominającą" ogłosiło Ministerstwo Zdrowia Izraela w niedzielę po południu.

Władze Izraela wprowadzają kolejną dawkę zastrzyku dla wszystkich grup wiekowych zakwalifikowanych do pierwszych dwóch dawek preparatu.

Na konferencji prasowej w niedzielę dyrektor generalny Ministerstwa Zdrowia Nachman Ash poinformował, że limit wieku dla szczepionek „przypominających” został obniżony i ze skutkiem natychmiastowym wchodzi w życie. Tym samym dzieci w wieku powyżej 12 lat które otrzymały dwie dawki otrzymają trzecią.

Co ważne w całej sytuacji zielona przepustka otrzymana po dwóch dawkach preparatu zostaje anulowana. Rozszerzony program szczepień na trzecią dawkę skrócił ważność zielonych przepustek dla osób zaszczepionych dwoma dawkami do sześciu miesięcy od podania drugiej dawki- ogłosili urzędnicy Ministerstwa Zdrowia.

W praktyce oznacza to, że po tym czasie osoba niezaszczepiona trzecią dawką będzie wykluczona z przestrzeni publicznej tak jakby w ogóle nie przyjęła preparatu.

Już w zeszłym tygodniu minister spraw wewnętrznych Ayelet Shaked (Yamina) wezwała władze Izraela do anulowania zielonych przepustek dla Izraelczyków, którzy jeszcze nie otrzymali trzeciej dawki – podaje israelnationalnews.com

„Uważam, że w momencie, gdy trzecia dawka jest dostępna dla wszystkich, zielona przepustka powinna zostać odebrana każdemu, kto został zaszczepiony tylko dwa razy”. – stwierdziła.

Zmiana ma również dotyczyć podróżnych powracających z zagranicy. Osoby zaszczepione trzema dawkami będą w izolacji tylko 24 godziny, czas ten skrócony został z obowiązkowych siedmiu dni.

źródło; israelnationalnews.com

___________________________