31 sierpnia 2021

Futurystyczny system transportowy z szeregiem kapsuł przekracza 1 tys. km/h

Nowy film koncepcyjny Virgin Hyperloop, pokazuje plany systemu transportowego, który pozwoli pasażerom podróżować między miastami w ciągu kilku minut.

Fot. Virgin Hyperloop

Firma, która jest częścią imperium Virgin Richarda Bransona, zaprojektowała futurystyczny system transportowy, z szeregiem kapsuł wewnątrz próżniowej rury, która umożliwia dużą prędkość poprzez zmniejszenie oporu aerodynamicznego. 

W swoim najnowszym materiale wideo firma pokazuje kapsułę, która może osiągnąć prędkość nawet 670 mil na godz. czyli niemal 1080 km na godz.

W przeciwieństwie do klasycznych wagonów kolejowych, kapsuły nie będą ze sobą połączone, co pozwoli każdej z nich podróżować do różnych miejsc. 

Udostępnione przez Richarda Bransona na YouTube, a następnie na Twitterze, wideo wyjaśniało, że kapsuły ostatecznie będą mogły pomieścić 28 pasażerów. Chociaż system transportu wygląda imponująco, hyperloop nadal pozostaje niesprawdzoną technologią.

Firma zakończyła swój pierwszy test z pasażerami w listopadzie 2020 r. Wcześniej przeprowadziła ponad 400 pustych testów, zgodnie z ówczesnym komunikatem prasowym firmy. 

Podczas testu kapsuła osiągnęła na torze tylko 100 mil na godzinę, podała firma. Virgin Hyperloop tłumaczył to tym że tor miał zaledwie 500 metrów długości, co ograniczyło szybkość, z jaką mogły poruszać się kapsuły.

Virgin Hyperloop została założona jako Hyperloop Technologies w 2014 roku. Richard Branson dołączył do jej zarządu w 2017 roku i wtedy nazwa firmy została zmieniona.

________________________