7 września 2021

Na ulicach Singapuru zauważono robota który namierza osoby łamiące przepisy COVID

Na ulicach Singapuru pojawił się robot inwigilacyjny oparty na sztucznej inteligencji, którego zadaniem jest namierzanie osób palących, nielegalnie parkujących lub łamiących zasady COVID.

Singapur wykorzystując technologię wdrożył system sztucznej inteligencji w dziedzinie działań policyjnych.

Robot, którego zadaniem jest łapanie drobnych „przestępców”, jest naziemną policją patrolową. Przemierza główne ulice, dzielnice miasta, wypatrując niepożądanych i niedozwolonych zachowań niezgodnych z obowiązującym prawem. Próba została wdrożona na trzy tygodnie licząc od 5 września.

Oprócz łapania ludzi palących, nielegalnego handlu, nielegalnego parkowania rowerów, Xavier rozproszy również zbiorowisko ponad 5 osób, zgodnie z wytycznymi Singapuru dotyczących zapobieganiu rozprzestrzeniania wirusa. Xavier przypomina również ludziom, aby przestrzegali wytycznych i nie angażowali się w czynności niedozwolone w miejscach publicznych.

Robot wyposażony jest w 360-stopniową konsolę kamery, wspomaganą przez czujniki. 

Po przyłapaniu ludzi łamiących zasady, Xavier alarmuje centralne centrum „dowodzenia i kontroli” w czasie rzeczywistym i przekazuje otrzymane rozkazy „przestępcom” za pomocą wbudowanego głośnika.

Robot został specjalnie zaprojektowany, aby wspomóc policjantów i zmniejszyć ich obciążenie związane z fizycznym patrolowaniem.

Widziano go patrolującego dzielnicę handlową i mieszkaniową o nazwie Toa Payoh Central w poniedziałek, 6 września 2021 r.

___________________________