7 września 2021

Salwador stał się pierwszym krajem na świecie, który wprowadził bitcoina jako oficjalną walutę

Bitcoin oficjalnie jest legalnym środkiem płatniczym w Salwadorze. 7 września weszło w życie prawo, zgodnie z którym wszystkie przedsiębiorstwa i organizacje są zobowiązane do akceptowania kryptowaluty, aby płacić za towary i usługi wraz z dolarem amerykańskim.

BBC cytuje 40-letniego prezydenta Salvadora Nayyiba Bukele który zainicjował uchwalenie ustawy: „Działanie to pobudzi wzrost gospodarczy i sprawi, że transfer zarobionych przez Salwadorczyków środków za granicę będzie łatwiejszy i tańszy !”

Według niego około 50 tysięcy Salwadorczyków używa już bitcoina. „Jutro, po raz pierwszy w historii, dzięki bitcoinowi oczy świata będą zwrócone na Salwador” – napisał w poniedziałek na Twitterze.

Jednocześnie szef państwa przyznał, że „żaden projekt nakierowany na przyszłość nie przynosi efektów ani następnego dnia, ani za miesiąc”.

Bukele szacuje, że dzięki tej decyzji współobywatele zaoszczędzą nawet 400 mln dolarów rocznie. W 2020 roku przelewy z zagranicy od półtora miliona Salwadorczyków, pracujących głównie w Stanach Zjednoczonych, wyniosły 5,9 miliarda dolarów, czyli 23% PKB Salwadoru – najwyższe na świecie.

Banki nie dość że pobierają prowizję za takie przelewy, to mogą one trwać nawet kilka dni.

Mike Peterson, dyrektor projektu Bitcoin Beach, który promuje kryptowalutę w Salwadorze, zwraca uwagę, że w przeciwieństwie do USA i Europy, większość Salwadorczyków nie posiada kont bankowych i możliwości korzystania z aplikacji płatniczych. „Otrzymują teraz przepustkę cyfrową, płacą online, wysyłają pieniądze do siebie setki mil, a wszystko to z prawie zerową prowizją” – powiedział.

Peterson nie ma wątpliwości, że wkrótce pojawią się pozytywne efekty. „Ludzie będą mogli zaoszczędzić, aby zbudować nowy dach w swoim domu, kupić krowę lub posłać dzieci do szkoły – coś, czego wcześniej byli pozbawieni” – mówi.

Obywatele, którzy zainstalują specjalnie stworzoną do tego aplikację na swoich telefonach, otrzymają około 30 dolarów w bitcoinach w swoim cyfrowym portfelu. Aplikacja jednak nie pojawiła się jeszcze w App Store i Google Play.

Rząd zainstalował również w całym kraju dwieście elektronicznych bankomatów do konwersji bitcoinów na dolary bez prowizji. Niektóre z nich są strzeżone przez wojsko, aby zapobiec wandalizmowi przeciwników Bitcoina.

Wielu Salwadorczyków nie akceptuje tej decyzji.

Z danych ankietowych wynika, że ​​około 70% populacji Salwadoru nie rozumie, jak działa ta kryptowaluta i nie ufa jej, m.in. ze względu na szybko zmieniający się kurs.

Ponad tysiąc osób zaprotestowało przeciwko wprowadzeniu bitcoina, maszerując pod gmach Sądu Najwyższego, paląc opony i odpalając fajerwerki. Niektórzy twierdzą, że ten ruch może napędzać pranie pieniędzy i niestabilność finansową. 

„Moje córki pracujące w Stanach Zjednoczonych powiedziały, że lepiej byłoby zapłacić 10-15 USD za przelew 100 USD w zwykły sposób. Czuliby się niepewnie z Bitcoinem ”- powiedział agencji Reuters lokalny mieszkaniec.

CZYTAJ TAKŻE: Dom bez sieci tuż nad morzem w Devon, trafił na rynek z ceną wywoławczą 550 000 funtów

Mój brat chciał przesłać nam pieniądze w postaci bitcoinów, ale nie zgodziłem się” – przyznaje. „Bitcoin to zawodna waluta, która istnieje tylko wirtualnie. Nigdy nie wiadomo, ile będzie kosztować następnego dnia. Ja wolę dolary”. „Ten bitcoin tak naprawdę nie istnieje. Jeśli ktokolwiek z niego korzysta, to tylko bogaci” – powiedział Reutersowi  jeden z uczestników wiecu protestacyjnego, który odbył się w Salwadorze w zeszłym tygodniu.

Bank Światowy, MFW i globalni analitycy finansowi również kwestionują słuszność decyzji Salwadoru. Eksperci nie wykluczają, że legalizacja bitcoina spowolni udzielanie Salwadorowi planowanej pożyczki MFW w wysokości miliarda dolarów.

Po przyjęciu ustawy o bitcoinach agencja ratingowa Moody’s obniżyła rating kredytowy Salwadoru, co może wpłynąć na wartość długu denominowanego w dolarach. W szczególności eksperci finansowi obawiają się, że wykorzystanie bitcoinów może pomóc w praniu brudnych pieniędzy.

Mówią także o związanych z tym wysokim ryzyku makroekonomicznym i niepewności prawnej. Stany Zjednoczone wezwały władze Salwadoru do zapewnienia „uregulowanego, przejrzystego i odpowiedzialnego” korzystania z kryptowaluty w celu zwalczania prania pieniędzy.

Bank Światowy powtórzył we wtorek, że nie może pomóc Salwadorowi w procesie przyjęcia bitcoina jako prawnego środka płatniczego „biorąc pod uwagę niedociągnięcia w zakresie ochrony środowiska i przejrzystości”, powiedział Reutersowi rzecznik Banku Światowego.

Jak podaje Bloomberg, własną cyfrową walutę uruchomiły już Bahamy i Wenezuela. W sierpniu na legalizację kryptowaluty już używanej na wyspie zdecydowała się Kuba, podobny krok rozważa Panama i Urugwaj.

Autor; K.M

Photo by Bermix Studio on Unsplash

________________________