8 września 2021

Sparks - pionierzy popu

Kariera braci Rona i Russela Mael, znanych jako Sparks, to niezbity dowód na to, że można nie tylko trzymać fason przez ponad pół wieku, ale i cały czas podwyższać sobie poprzeczkę.

Od debiutanckiej płyty wydanej w 1972 r. ten znany na całym świecie duet nagrał jeszcze 24 równie kreatywne i odważne albumy. W 1974 r., po przeprowadzce z Los Angeles do Londynu, Sparks wydali „Kimono My House” – przełomowy album, który szybko stał się światowym fenomenem i nadał ton dalszym kreatywnym poszukiwaniom braci. Od tamtej pory ci pionierzy popu nieustannie powiększają swój wyjątkowy dorobek – czy to w formie nagrań, czy koncertów na żywo.

Sparks, mistrzowie muzycznych evergreenów, nie stracili nic ze swojego apetytu na dźwiękowe przygody. Ich doceniony przez krytyków album „Hippopotamus” osiągnął komercyjny sukces i znalazł się w licznych zestawieniach najlepszych płyt 2017 r. Najnowszy album grupy, „A Steady Drip, Drip, Drip” z 2020 r., to z kolei trzecia płyta zespołu, która poszybowała wprost do pierwszej dziesiątki brytyjskiej listy przebojów (w 1974 r. „Kimono My House” zajęło 4. miejsce, a „Propaganda” 9.).

W marcu 2021 r. grupa ogłosiła rozpoczęcie pracy nad 26. albumem studyjnym, który ma się ukazać w 2022 – równolegle z zaplanowaną na ten rok trasą koncertową. Szóstą dekadę działalności bracia rozpoczynają wyczekiwaną premierą filmowego musicalu „Annette” – pierwszego anglojęzycznego filmu Leosa Caraxa.

Sparks są autorami koncepcji scenariusza, muzyki i tekstów. Wyjątkowa kariera grupy została przeniesiona na duży ekran przez Edgara Wrighta („Wysyp żywych trupów”, „Baby Driver”) w pełnometrażowym dokumencie „The Sparks Brothers”.

fot. materiały prasowe