8 września 2021

Według nowego afgańskiego ministra edukacji doktorat i tytuł magistra „nie jest wartościowy”

Nowy rząd Afganistanu został utworzony przez talibów 7 września. W 33-osobowym męskim gabinecie ministerstwo edukacji zostało powierzone szejkowi Molvi Noorullah Munirowi.

„Konsultacje w sprawie utworzenia inkluzywnego rządu afgańskiego w ramach przywódców Emiratu Islamskiego, z innymi wpływowymi przywódcami, oficjalnie się zakończyły” – powiedział jeden z urzędników talibów przed oficjalnym ogłoszeniem gabinetu. „Talibowie czekali do pełnego wycofania wojsk amerykańskich przed dokonaniem jakichkolwiek komunikatów o swoim rządzie”. – dodał.

We wtorek talibowie ogłosili nazwiska wszystkich kluczowych przywódców, którzy będą tworzyć gabinet w Afganistanie. Rząd będzie kierowany przez mułłę Mohammada Hasana Akhunda, a większość stanowisk zostanie przyznana prominentnym członkom grupy bojowników. Kluczowe stanowiskach pełnić będą osoby poszukiwane przez FBI albo widniejące na czarnych listach ONZ. Na czele MSW stanie Sirajuddin Haqqani – za jego ujęcie Waszyngton wyznaczył nagrodę w wysokości 5 mln. dolarów.

„W przyszłości wszystkie sprawy związane z zarządzaniem i życiem w Afganistanie będą regulowane przez prawa świętego szariatu” – wyjaśnił najwyższy przywódca talibów Haibatullah Akhundzada w swoim pierwszym publicznym oświadczeniu.

Nowy Minister edukacji kwestionuje znaczenie szkolnictwa wyższego.

„Brak tytułu doktora, magistra jest dziś cenny. Widzisz, że mułłowie i talibowie, którzy są u władzy, nie mają doktoratu, magistra ani nawet ukończenia szkoły średniej, ale są najlepsi ze wszystkich” – powiedział szejk Munir. Uwagi te, zgodnie z oczekiwaniami, spotkały się z ogromną krytyką.

W sieci pojawiły się zdjęcia pokazujące zmodyfikowane sale lekcyjne w Afganistanie, oddzielające uczniów płci męskiej i żeńskiej. Na zdjęciach uczennice i studenci siedzą po przeciwnych stronach klasy, pomiędzy zasłoną pośrodku sali.

Jeden z wykładowców uniwersytetu w Kabulu, powiedział, że jego uczelnia dała wykładowcom możliwość prowadzenia oddzielnych wykładów dla kobiet i mężczyzn lub podzielenia sal na pół wykorzystując do tego zasłonę. “Nie wiem, ilu uczniów wróci do szkoły, bo mają problemy finansowe i niektórzy pochodzą z rodzin, które straciły pracę” – powiedział wykładowca.

Według nowych zasad uczennice są zobowiązane do wejścia na uczelnie oddzielnymi drzwiami. Zajęcia dla wszystkich uczniów płci męskiej i żeńskiej przy oddzielającej zasłonie mogą być prowadzone pod warunkiem gdy liczba uczennic bądź studentek jest mniejsza niż 15.

Studentkom na wyższych uczelniach nakazano nosić abaje- długie okrycia ciała oraz nikaby – nakrycia głowy odsłaniające oczy lub czoło bądź tylko oczy. Studentki muszą zakończyć wykłady 5 minut wcześniej od mężczyzn tak aby zapobiec interakcji na korytarzach z mężczyznami.

Photo on Unsplash

_________________________