13 września 2021

Australia: obietnica „dodatkowych wolności”

Premier Gladys Berejiklian na konferencji prasowej oświadczyła że "Od 13 września w pełni zaszczepione osoby dorosłe będą mogły spędzać więcej czasu na rekreacji i ćwiczeniach na świeżym powietrzu".

Od 13 września obostrzenia zostaną niewiele złagodzone, ale tylko dla zaszczepionych.

Gospodarstwa domowe z 12 hotspotów LGA w Greater Sydney otrzymają od rządu odrobinę wolności. Osoby w pełni zaszczepione będą mogły wychodzić razem na jedną dodatkową godzinę dziennie na świeże powietrze. Jednak zakaz „mieszania” różnych gospodarstw domowych nadal obowiązuje. W całym stanie, od 13 września, zgromadzenia na świeżym powietrzu do 5 osób dorosłych są dozwolone, pod warunkiem, że wszyscy obecni powyżej 18 roku życia są w pełni zaszczepieni. Wszystkie inne obostrzenia takie jak nakaz noszenia masek, pozostaną niezmienione i będą obowiązywać.

Zaszczepione osoby dorosłe otrzymają dodatkowe przywileje

Wcześniej spekulowano że, że takie usługi jak fryzjerzy czy siłownie będą mogły funkcjonować gdy licznik osiągnie 6 milionów szczepień. Premier obecnie rozwiała te spekulacje zapowiadając, że firmy będą mogły zostać ponownie otwarte dopiero wtedy, gdy stan ten osiągnie 70 procent dorosłej populacji w pełni zaszczepionych. Przy obecnych wskaźnikach szczepień NSW powinna osiągnąć ten cel w połowie i pod koniec października. 

Według medialnych doniesień ze względu na nieustanne rozprzestrzenianie się szczepu Delta, lockdown nie jest wystarczającym czynnikiem zatrzymującym wirusa. Takim lekarstwem ma być tylko preparat który stanowi obecnie pierwszą linię obrony przed pandemią a osiągnięcie określonego „wyszczepienia” stało się pilnym i jak dotąd jedynym celem władz stanowych i federalnych. Władza zapewnia że gdy 80 procent dorosłych zostanie w pełni zaszczepionych, środki blokujące zostaną całkowicie wycofane a ludziom zwrócona zostanie ich wolność.

Społeczeństwo „dwupoziomowe” będzie oczywiście egzekwowane za pomocą paszportów szczepionkowych, które zabronią nieszczepionym wszelkich rodzajów życia społecznego, a ostatecznie doprowadzi do modelu społecznego w stylu chińskim.

Autor; K.M

______________________